COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je štvrtok 28. januára 2021. Sviatok má Alfonz zajtra má sviatok Gašpar .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow KORZÁR: Oddlžovanie nemocníc v Košiciach sa zastavilo
KORZÁR: Oddlžovanie nemocníc v Košiciach sa zastavilo Formátovať pre tlač

14 november 2011    

Uverejnené: 11.11.2011  
Autor: KATARÍNA GÉCZIOVÁ

VAČŠINU DLHOV UŽ AJ TAK SPLATILI

      Po prerušení transformácie sa zastavilo oddlžovanie. Nemocnice už väčšiu časť dlhov splatili.
      KOŠICE. Zdravotnícke zariadenia sa mali zbaviť podlžností kvôli zmene na akciové spoločnosti. Košická Univerzitná nemocnica L. Pasteura na to potrebovala cca 80 miliónov, Detská fakultná nemocnica okolo 3 miliónov eur. Peniaze určené na dlhy začali prichádzať na špeciálne účty koncom októbra. Zdravotnícke zariadenia priebežne podpisovali s veriteľmi dohody. Tí im odpustili úroky, pokuty a penále.

      Väčšina zaplatená
      Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH)zastavil transformáciu, ale oddlžovanie malo pokračovať ďalej. Platiť za dlhy nemocníc však rezort financií nechce. Ak sa z nemocníc nestanú akciovky, považuje to minister Ivan Mikloš (SDKÚ)za zbytočné. Uhliarik si myslí, že sa v oddlžovaní bude pokračovať, pretože to schválila Národná rada. Do včerajšieho dňa vyplatila univerzitná nemocnica 51 miliónov eur, čo predstavuje približne 80 percent dlhov voči veriteľom. Vyrovnaný bol verejný sektor, kde patrí najmä Sociálna poisťovňa, zdravotné poisťovne a podobne vo výške takmer 13 miliónov eur.
      „Veríme, že finančná stabilizácia bude ukončená podľa pôvodného harmonogramu,“ povedal riaditeľ nemocnice Tomáš Sieber.
      Rovnako ako univerzitná spláca záväzky voči verejnému sektoru a súkromným spoločnostiam ako dodávateľom liekov či špeciálneho zdravotníckeho materiálu detská nemocnica. Akú sumu vyplatilo zdravotnícke zariadenie veriteľom do včerajšieho dňa, riaditeľ nemocnice Peter Krcho neuviedol. Uviedol, že informácie o transakciách sa denne aktualizujú. „Ak poviem teraz platnú sumu, určite sa bude ešte priebežne spresňovať.“
Národná rada schválila na oddlženie pre všetky štátne nemocnice 350 miliónov eur, doteraz na účty veriteľov odišlo cca 310 miliónov.

      Lekári neustupujú
      Na zastavení transformácie trvali lekárske odbory. Po oznámení Uhliarika o splnení tejto požiadavky výpovede zatiaľ nestiahli. Žiadajú legislatívne záruky. Protestom chcú vybojovať aj vyššie platy, dodržiavanie Zákonníka práce a lepšie financovanie slovenského zdravotníctva.

 

 

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001