COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je štvrtok 28. januára 2021. Sviatok má Alfonz zajtra má sviatok Gašpar .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow AKTUALNE.SK: Krízový plán ukázali Košice
AKTUALNE.SK: Krízový plán ukázali Košice Formátovať pre tlač

25 november 2011    

UVEREJNENÉ: 25.11.2011 

ASL: Mali by nás prizvať ku krízovým plánom

      Bratislava - Ambulantný sektor nie je na krízový stav bez nemocničných lekárov adekvátne pripravený.
      Šéf Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pázstor vláde adresoval, že by ambulantných lekárov mala v prípade nedohody s odborármi prizvať k príprave krízových plánov. Doposiaľ to totiž rezort zdravotníctva neurobil. Ministerstvo reagovalo, že krízové štáby prioritne riešia akútne stavy.
      "To, čo sa deje v slovenských nemocniciach, má priamy dopad aj na ambulantný sektor. Už teraz rastie počet pacientov, ktorí k nám prichádzajú," upozornil Pázstor.
Pripomenul, že ambulantným lekárom rastú náklady na lieky a vyšetrenia v laboratóriách, na to sa s nevôľou dívajú zdravotné poisťovne. Tie totiž svoje zmluvy s lekármi nastavujú aj podľa toho, ako hospodária.
      "Je čas prizvať našich predstaviteľov na rokovania krízových štábov. Čakáme na jasné inštrukcie od ministra zdravotníctva, čo má robiť ambulantný lekár s pacientom, ktorý potreboval hospitalizáciu, ale teraz sa tento zákrok posunie," komentoval predseda ASL.
Zdôraznil, že logistika pacientov musí byť jasne pripravená. "Ak nefunguje nemocnica A, do ktorej som bežne posielal pacientov a bude fungovať nejaká nemocnica B, tak to naši lekári jednoducho vedieť musia," povedal.
      Hovorkyňa rezortu zdravotníctva Katarína Zollerová tvrdí, že krízový štáb rieši najmä zabezpečenie akútnej zdravotnej starostlivosti. "Napríklad v prípade havárií, otvorených zlomenín, infarktu či mozgových príhod. Takýchto pacientov nikdy nevezie sanitka do ambulancie súkromného lekára, ale do nemocnice," podotkla.

       Hrozí zákopová vojna?
      Podľa Pázstora sa javí, že ani jedna z vyjednávajúcich strán nemá plán B a Lekárske odborové združenie a ministerstvo zdravotníctva rokujú "štýlom víťaz-porazený." Snahy kolegov o dofinancovanie zdravotníctva podporil. Nátlakovú akciu ale vylúčil. Reagoval tak i na plány Slovenskej lekárskej únie špecialistov, ktorá na 1. decembra plánuje zatvoriť svoje ambulancie.
      "Naši členovia o štrajku vôbec neuvažujú, pretože v tejto chvíli to považujeme za nezodpovedné," vyhlásil.
      Na otázku, či by mali nemocniční lekári stiahnuť výpovede, odpovedal, že lekári sa ocitli v ťažkej situácii, keďže sa v nich bije cítenie s pacientom, no i snaha o riešenie systému. Podľa neho už nebude rozhodovanie v otázke sťahovanie výpovedí jednotné.
     Na margo stredajšieho rokovania LOZ u premiérky Ivety Radičovej povedal, že zdravotníctvu zrejme hrozí "zákopová vojna." "Stále ale verím, že krízový scenár sa nenaplní," dodal.
      Do soboty sa lekári a vláda musia podľa prezidenta SR Ivana Gašparoviča dohodnúť. Ak k dohode nepríde, požiada vládu o vyhlásenie núdzového stavu. Ako pre agentúru TASR uviedol expert Dušan Nikodým, kabinet má právo rozhodnúť o tom, či vyhlási núdzový stav na celom území Slovenska, alebo len v niektorých oblastiach.
     Podľa zákona je možné vyhlásiť núdzový stav "len na postihnutom alebo na bezprostredne ohrozenom území". V čase núdzového stavu je možné obmedziť ľudské práva lekárov, napríklad právo na štrajk a uložiť im pracovnú povinnosť.
      Lekári dva mesiace upozorňujú, že nie sú v štrajku a využili len ich ústavné právo odísť zo systému, s ktorým sú nespokojní.

      Krízový plán ukázali Košice
      Jednou z prvých nemocníc, ktorá ukazuje svoj krízový plán v prípade nedohody, je Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice. Tá rokovala s vedeniami všetkých košických zdravotníckych zariadení. Pomôcť vykryť anesteziológiu a traumatológiu sľúbila nemocnica v Šaci. O neurochirurgických pacientoch sa rokuje s Ústrednou vojenskou nemocnicou v Ružomberku.
      Nemocnica zároveň prijala 25 nových lekárov, ich špecializáciu ale nespresnila. Ako informovala hovorkyňa Jaroslava Oravcová, nemocnica sa zároveň dohodla so záchrannými zložkami v kraji, aby pomáhali s transportom, pokiaľ bude nutné uplatniť krízový scenár poskytovania zdravotnej starostlivosti.
      Nemocnica zároveň od pondelka pozastavila plánované hospitalizácie. Tie by sa mali stopnúť len v prípade, že nedôjde k dohode, ktorá sa očakáva v piatok.

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001