COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je nedeľa 7. marca 2021. Sviatok má Tomáš zajtra má sviatok Alan/Alana .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow Prvý pacient v SR s unikátnym implantátom lebky
Prvý pacient v SR s unikátnym implantátom lebky Formátovať pre tlač

08 júl 2013    

Klinika stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie UNLP ( KSaMFCH ) uskutočnila zákrok, pri ktorom na rekonštrukciu časti lebky použili unikátny titánový implantát, vyrobený pacientovi na mieru.

Image Image

 „25. mája 2010 som šiel nakupovať a po ceste som veľmi nešťastne spadol na ostrý kameň. Prežil som opuch mozgu, krvácanie do mozgu i ochrnutie časti tela,“ spomína si na ťažkosti po úraze lebky 52-ročný Milan Koky zo Štrby a pokračuje: „Postavil som sa síce na nohy, no nemohol som plnohodnotne žiť. Už pri slabšom údere, či tlaku na miesto po úraze som opakovane upadal do bezvedomia.“
Tlak na oblasť defektu u pacienta sa totiž dostával až na mozgové tkanivá v miestach, kde nebola tvrdá bariéra iba koža. Strach z poškodenia tkanív a strach pacienta z možného poranenia mozgu a upadnutia do kómy, ako i strach z prehriatia mozgových tkanív pri slnečnom žiarení v lete, ho jedného dňa dohnali k hľadaniu možností ako svoj stav zlepšiť.
Milan navštívil KSaMFCH po tom, čo jeho manželka na internete zistila, že klinika vykonáva v oblasti tváre a lebky regeneračnú a implantologickú medicínu.
„Pacient mal veľký defekt v oblasti čelovo-spánkovej a temennej. Po komplexnom vyšetrení sme zistili, že tento stav si vyžaduje individuálny, na mieru vyrobený implantát veľkého rozmeru s možnosťou rekonštrukcie podľa druhostranného topografického miesta,“ konštatoval prednosta KSaMFCH, Dr. h. c. prof. MUDr. Andrej Jenča, CSc., MPH.

Milan s navrhovanou operáciou aj napriek možným rizikám súhlasil. Hrozilo poranenie žilovo-tepnového systému a krvácanie do mozgových a okolitých tkanív. „Lekárom verím a preto som sa na nich s dôverou opäť obrátil,“ povedal Milan.
Po celkovej príprave bol pacient operovaný za prísnych aseptických kautel v UNLP Košice tímom KSaMFCH na operačnej sále Kliniky plastickej, rekonštrukčnej a estetickej chirurgie.
„Operácia prebiehala štandardne, bez predpokladaných komplikácií, ktoré mohli ohroziť úspešný priebeh operačného zákroku,“ potvrdil úspech po takmer 3-hodinovej operácii prednosta KSaMFCH prof. Jenča, ktorý celý operačný zákrok pripravil i zrealizoval a dodal: „Už pár hodín po operácii bol pacient schopný zvládnuť sám základné potreby (toaleta...). V súčasnosti je pacient mobilný, o svoje funkcie sa stará v plnom rozsahu, lokálny nález deformácia lebky je takmer zhodná s druhostrannou konfiguráciou lebky. Pacient už nemá zábranu dotknúť sa rany a nepociťuje tepanie pod kožou v mieste defektu.“

Image Image

Unikátnosť technologického postupu objasnil Dr. h. c. prof. Ing. Jozef Živčák, PhD., spoluriešiteľ grantového projektu z Technickej univerzity v Košiciach:
„Vyrobili sme individuálny implantát vo všetkých detailoch prispôsobený konkrétnemu pacientovi,  vyvinutý na báze najnovších technológií a materiálov. Z konštrukčného hľadiska uvedený implantát je unikát, nakoľko ide o škrupinový model vyrobený titánovým synterovaním. Jeho hrúbka je 1,5 mm a v mieste ukotvenia 0,5 mm. Hmotnosť implantátu: 73 g.“
Výsledok tejto spolupráce je synergickým efektom dvoch pracovísk lekárskeho zázemia a biomedicínskeho inžinierstva, ktoré sa stretli pri implementácií na operačnej sále. „Myslím si, že toto je cesta vzájomných kooperácií medicínskeho a technického sveta pri aplikáciách najnovších materiálov, technológií a príslušných špičkových zariadení,“ povedal prof. Živčák.

Image
Milan Koky - týždeň po operácii

Regeneratívna medicína využíva na bunkovej úrovni regeneráciu straty tkanív, avšak pri veľkých defektoch môže byť len podporná. Veľké defekty sú spravidla riešené implantátmi a s precíznou technológiou individuálnymi implantátmi. Kým vo svete sú tieto technológie už zaužívané, na Slovensku je tento postup v štádiu rozvoja. V súčasnosti je táto veda aplikovaná prostredníctvom centier excelentností biomedicínskych technológií UPJŠ  a Technickej univerzity v Košiciach.
Aplikačný výskum individuálneho, na mieru vyrobeného implantátu pre konkrétneho pacienta je výsledkom dlhodobej spolupráce oboch vedeckých inštitúcií.

Autor fotografií: Dionýz Kiss

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 08 júl 2013 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001