Dnes je sobota 8. augusta 2020. Sviatok má Oskar zajtra má sviatok Ľubomíra .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania
Koronavírus

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow TOPKY.SK: Unikátna operácia v Košiciach: Milanovi vložili do hlavy plát titanu!
TOPKY.SK: Unikátna operácia v Košiciach: Milanovi vložili do hlavy plát titanu! Formátovať pre tlač

12 júl 2013    

Uverejnené: 03.07.2013

Konečne sa zbavil bolesti hlavy, začal chodiť a jeho deformovaná lebka získala správny tvar. Popradčanovi Milanovi Kokymu (52) sa opäť zmenil život k lepšiemu. Ako prvému pacientovi na Slovensku mu voperovali košickí lekári špeciálny na mieru ušitý titanový implantát, ktorý vyvinuli vedci v Košiciach.

Bývalý husľový virtuóz Koky bol ešte pred vyše troma rokmi zdravý muž plný sily. Zvrat nastal v jeden májový deň 2010. "Išiel som z obchodu a naraz som spadol. Narazil som hlavou na ostrý kameň a niekoľko dní som bol v kóme. Nič bližšie si nepamätám. Mal som opuch mozgu, krvácanie do mozgu a ochrnul som na ľavej strane. Vyše dvoch rokov som bol na vozíku. Potom som cez internet nakontaktoval pána profesora Andreja Jenča a výsledok už poznáte," s úsmevom nám prezradil šťastný pacient, ktorý náročnú operáciu hlavy absolvoval len pred týždňom.

"Súčasná veda pripravila biomedicínskymi technologickými postupmi možnosti na riešenie veľkých strát tkanív. Vo svete sú tieto technológie už zaužívané a na Slovensku sú tieto postupy v štádiu rozvoja," hovorí operatér profesor Andrej Jenča. Aby sa táto unikátna operácia mohla konať, pacient musel na "svoj" implantát a na prípravu čakať pol roka. "Operácia trvala dva a pol hodiny a pacient už po 2 hodinách od skončenia operácie začal chodiť," dodáva.

Unikátny implantát vyvinuli odborníci štyroch košických inštitúcií. Slovenskej akadémie vied, Technickej univerzity, Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika a Univerzitnej nemocnice v Košiciach. "Podarilo sa nám vytvoriť implantát šitý na mieru, vyvinutý a vyrobený na báze najnovších technológií a materiálov. Z konštrukčného hľadiska je uvedený implantát unikát, nakoľko ide o škrupinový model vyrobený titanovým synterovaním. Na priereze má 1,5 milimetra a váži 76 gramov. Celá vyvinutá technológia a výskum stál 3 milióny eur a pracovalo na ňom 43 ľudí," prezradil šéf vývojového tímu, profesor Jozef Živčák.

Implantáty stoja od 10 do 35 tisíc eur a sú individuálne hradené zdravotnou poisťovňou. Profesor Jenča sa už po 15. Auguste chystá na náročnú operáciu, ktorá na Slovensku ešte nebola. "Budeme rekonštruovať pacientovi polovicu tváre, pretože po ťažkom úraze mu úplne chýba. Už teraz však mám 17 pacientov, ktorí tiež v budúcnosti podstúpia operáciu s našimi novými implantátmi," dodáva.

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001