Dnes je sobota 8. augusta 2020. Sviatok má Oskar zajtra má sviatok Ľubomíra .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania
Koronavírus

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow PRAVDA: Pacientovi nahradili časť lebky
PRAVDA: Pacientovi nahradili časť lebky Formátovať pre tlač

12 júl 2013    

Uverejnené: 04.07.2013
Autorka: Zlatica Beňová

Lekári v košickej Univerzitnej nemocnici uskutočnili unikátnu operáciu. Pacientovi, ktorému po úraze chýbala časť lebky, ju nahradili špeciálnym implantátom. Vyrobili ho z titánu na mieru na Technickej univerzite v Košiciach. Operáciu pripravovali pol roka, samotný zákrok trval tri hodiny.

Pacient, ktorý keď sa predtým dotkol postihnutého miesta, takmer vždy upadol do bezvedomia, sa po operácii cíti dobre. Päťdesiatvaročný Milan Koky zo Štrby sa na ceste z nákupov pošmykol a spadol, hlavou narazil o kameň. Nastalo krvácanie do mozgu, mal poškodenú pravú časť mozgu, kvôli čomu mal dlhší časť ochrnutú ľavú stranu tela. Lekári ho operovali, ale v lebke mu chýbala časť kosti, ktorú mu vtedy nevedeli ničím nahradiť. Túto časť hlavy zakrývala iba tenká vrstva kože a pánu Milanovi sa často stávalo, že keď sa náhodou dotkol toho miesta, upadol do bezvedomia. Navyše mu stále hrozilo poškodenie tkanív, poranenie mozgu, upadnutie do kómy. Takisto si musel chrániť hlavu pred slnečným žiarením v lete, pretože sa mu ľahko mohli prehriať mozgové tkanivá. Nemohol viesť plnohodnotný život a hľadal možnosti, ako svoj stav zlepšiť.
Riešenie mu ponúkla Klinika stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie Univerzitnej nemocnice v Košiciach. "Po dôkladnom vyšetrení sme zistili, že tento stav si vyžaduje individuálny, na mieru vyrobený implantát veľkého rozmeru," konštatoval prednosta kliniky Andrej Jenča.
Špeciálny implantát vyrobili na Technickej univerzite v Košiciach. V lebke je upevnený skrutkami. "Ide o dlhodobú spoluprácu dvoch vedeckých inštitúcií a výstupom je individuálny implantát vo všetkých detailoch vyrobený a prispôsobený konkrétnemu pacientovi, vyvinutý a vyrobený na báze najnovších technológií a materiálov," dodal Jozef Živčák, spoluriešiteľ z Technickej univerzity. Košická nemocnica pripravuje podobné operácie, na čakačkách má 17 pacientov. Vyrobené implantáty hradí zdravotná poisťovňa.

Lekári v košickej Univerzitnej nemocnici nahradili pacientovi časť chýbajúcej lebky špeciálnym implantátom. Ten vyrobili z titánu na Technickej univerzite v Košiciach.

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001