Dnes je sobota 8. augusta 2020. Sviatok má Oskar zajtra má sviatok Ľubomíra .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania
Koronavírus

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow STV: Zachránili život unikátnou operáciou
STV: Zachránili život unikátnou operáciou Formátovať pre tlač

12 júl 2013    

Vysielané: 03.07.2013
Redaktor: Zdeno Zubák

Janette Štefánková, moderátorka: "Unikátna operácia v košickej univerzitnej nemocnici. Päťdesiatdvaročnému pacientovi voperovali do lebky titánový implantát slovenskej výroby."

Ľubomír Bajaník, moderátor: "Muž si po páde rozdrvil veľkú časť lebky, ochrnula mu aj pravá časť tela. Projekt za tri milióny eur prinesie ďalším pacientom nádej na plnohodnotný život."

Zdeno Zubák, redaktor: "Hlavu si Milan poranil ešte v roku 2010 pri páde na ulici."

Milan, pacient: "Som išiel z nákupu z obchodu a jednoducho som sa ocitol na zemi. Ja som od začiatku nevedel, kde som, kde sa nachádzam. Prišlo aj také, že na odpadnutie, prišlo to ozaj také. Ja som sa bál, aby som sa niekde nebuchol."

Zdeno Zubák, redaktor: "Bezprostredne po úraze bol Milan pripútaný na invalidný vozík. Mal ochrnutú pravú stranu tela."

Andrej Jenča, prednosta Kliniky stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie UN LP Košice: "Mäkké tkanivá priamo narážali na oblasť mozgu a pacient si vedel vyvolať stav bezvedomia, respektíve nechtiac si spôsobil takéto stavy."

Zdeno Zubák, redaktor: "Prvú operáciu absolvoval päťdesiatdvaročný pacient ešte v Poprade, kde mu odstránili úlomky kostí, ale ďalej mu pomôcť nevedeli. V beznádejnom stave začala konať manželka."

Milan, pacient: "Cez internet manželka našla. Zavolala manželka pána profesora. A tak som sa dostal k nemu."

Zdeno Zubák, redaktor: "Na rad prišla polročná príprava unikátnej náhrady časti lebky veľkosti dlane, na ktorej pracovalo viac ako osemdesiat odborníkov."

Jozef Živčák, Katedra biomedicínskeho inžinierstva a merania TU Košice: "Implantát je vyrobený z titánu pomocou takzvaného titánového synterovania, váži štyristo gramov, je z hľadiska architektonického usporiadania takzvanej škrupinovej štruktúry, čo je vlastne unikát, ktorý sme aplikovali do tejto oblasti."

Zdeno Zubák, redaktor: "Operácia trvala dve a pol hodiny. Implantát prichytili na šiestich miestach o kosť lebky. Už dve hodiny po operácii sa pacient neuveriteľne rýchlo zotavoval."

Andrej Jenča, prednosta Kliniky stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie UN LP Košice: "Pacient normálne komunikoval a dožadoval sa, že on sa o seba vie postarať, on nebude čúrať do postele nám a že jednoducho mu už nič nie je. Sme pacientovi prinavrátili istotu jeho v činnostiach, že on sa už nebojí, on už čaká, chce ísť domov, že mi donesie huby."

Zdeno Zubák, redaktor: "Doteraz sme museli implantáty dovážať zo zahraničia a platiť za ne desiatky tisíc eur, v Košiciach už odborníci vedia vyrobiť vlastné implantáty, ktoré môžu pomôcť aj ďalším pacientom."

 

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 12 júl 2013 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001