Dnes je sobota 8. augusta 2020. Sviatok má Oskar zajtra má sviatok Ľubomíra .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania
Koronavírus

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow KORZÁR: Pacientovi "ušili" na mieru časť lebky
KORZÁR: Pacientovi "ušili" na mieru časť lebky Formátovať pre tlač

12 júl 2013    

Uverejnené: 04.07.2013
Autor: Katarína Gécziová

TITÁNOVÝ IMPLANTÁT UROBILI V KOŠICIACH

Prvý titánový lebečný implantát vyrobený na Slovensku zlepšil život pacientovi, ktorý mal vážne zdravotné ťažkosti od poranenia hlavy pred tromi rokmi.

Časť lebky, ktorá chýbala Milanovi Kokymu zo Štrby, nahradili lekári jej titánovou kópiou. Asi 2,5–hodinovú operáciu absolvoval 52-ročný muž pred týždňom v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura. Na mieru šitý implantát vytvoril tím vedcov z Technickej univerzity Košice a Univerzity P. J. Šafárika. Použili metódu titánové synterovanie. Spočíva v naspiekaní titánového prášku vo vrstvách do želaného tvaru. Vznikne kovová štruktúra s rovnakými rozmermi, aké pacient potrebuje. "V podstate sme implantát upiekli," vysvetľuje zjednodušene vedúci katedry biomedicínskeho inžinierstva a merania Technickej univerzity Jozef Živčák.

Bola to alchýmia

Parametre lebečnej časti získali odborníci zo snímky magnetickej rezonancie a následných výpočtov. "Implantát sme vyrobili na štvrtý pokus. Bola to tak trochu alchýmia." Náhradu sa podarilo vytvoriť za pomoci modernej technológie v hodnote troch miliónov. Úraz sa Milanovi stal pred tromi rokmi. Ako sa to stalo, si nepamätá. "Išiel som z nákupu a spadol som asi na ostrý kameň alebo obrubník. Našiel ma sused. Upadol som do bezvedomia, niekoľko týždňov som bol v kóme." Po nevyhnutnej operácii v popradskej nemocnici chýbala Milanovi časť lebky. Následkom zranenia mu opúchal mozog, krvácalo mu doň. Po náhodnom údere do nechránenej časti lebky občas upadol do bezvedomia. Poškodenie pravej mozgovej pologule zapríčinilo ochrnutie ľavej polovice tela. Ostal na vozíčku.

Nerozbitná náhrada

Jeho manželka vyhľadala pomoc v Košiciach. Po polročnej príprave podstúpil Milan operáciu na klinike stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie. Zákrok prebehol bez komplikácií. "Pacient dve hodiny po operácii vstal z postele a chcel ísť sám na toaletu, čo sme mu napokon vyhovorili. Je aktívny, nenecháva sa obsluhovať. Pýtal sa, či si teraz môže udrieť hlavu o strom. Nemusí sa báť, implantát určite nerozbije," hovorí prednosta kliniky Andrej Jenča. Milana dnes prepustia domov. Lekárom pomáhal počas operácie špeciálny navigačný systém. Operačný postup mali krok za krokom spracovaný. Podľa prednostu si slovenský implantát nájde široké uplatnenie. Na podobný typ zákroku čaká na klinike približne 17 pacientov. Náklady budú hradiť poisťovne.

FAKTY

Unikátny slovenský implantát
- Hmotnosť: 76 gramov
- Hrúbka: 1,5 milimetra
- Prichytený je šiestimi úchytkami v hrúbke 0,5mm
- Jeho výroba trvala asi 18 hodín
- Cena od 10– do 32–tisíc eur

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001