Dnes je sobota 8. augusta 2020. Sviatok má Oskar zajtra má sviatok Ľubomíra .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania
Koronavírus

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow PLUS JEDEN DEŇ: Implantát lebky na mieru
PLUS JEDEN DEŇ: Implantát lebky na mieru Formátovať pre tlač

12 júl 2013    

Uverejnené: 04.07.2013
Autor: Ľubomír Ferko

Košickí lekári a vedci vyvinuli technológiu, ktorá zachraňuje životy

Konečne si môže vydýchnuť! Ján Koky (52) zo Štrby sa už nemusí báť, že sa udrie do hlavy. V košickej nemocnici mu totiž vložili do hlavy špeciálny na mieru vyrobený implantát, ktorý mu zakryl dovtedy takmer nechránenú časť mozgu.

Ján Koky utrpel v máji 2010 ťažký úraz. V Poprade cestou z obchodu spadol na ostrý kameň pri ceste. Či si zranenie spôsobil sám, alebo ho zrazilo auto, dodnes nevie. "Pamätám si len, že som padal. Prebral som sa až v popradskej nemocnici," spomína Ján na osudný deň. Lekári ho zachránili, ale lebka mu ostala trvalo poškodená. Nad časťou mozgu chýbala Jánovi lebečná kosť. To spôsobilo, že aj sebamenší úder do hlavy mohol ohroziť jeho život. Preto hľadal pomoc. Napokon sa dostal do starostlivosti lekárov v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach. "V spolupráci s viacerými pracoviskami sa nám podarilo vyvinúť a vyrobiť unikátny implantát presne pre pacienta. Minulý pondelok sme mu ho vložili pri dvaapolhodinovej operácii bez akýchkoľvek komplikácií," vysvetlil včera operatér Andrej Jenča. Ako vysvetlil Jozef Živčák z Technickej univerzity v Košiciach, ide o časť lebky vyrobenú z titánu.

Pripravujú ďalšiu operáciu

"Zajtra už konečne idem domov. Bez vozíka a najmä bez strachu, že sa niekde v lese udriem hlavou do konára a odpadnem. Dokonca si už môžem trochu zahrať na klavíri a bicích," povedal usmievavý bývalý muzikant Ján Koky. Celý projekt stál asi 3 milióny eur, ale keďže išlo o záchranu života, tak to podľa zúčastnených stálo za to. Pre košických vedcov a lekárov sa tým však projekt nekončí. "Na Slovensku sú stovky pacientov, ktorí čakajú na podobné zákroky. Teraz, keď máme vlastnú technológiu, sa môžu operácie dočkať skôr. Implantát chceme napríklad vložiť mladému Bratislavčanovi, ktorý pri úraze prišiel o polovicu tváre," tvrdí chirurg Andrej Jenča.

PACIENT: Jána Kokyho mohol zabiť aj ľahký úder do hlavy.

IMPLANTÁT: Dokáže zachrániť ľudský život.

CHIRURG: Andrej Jenča chystá ďalšiu operáciu.

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001