Dnes je sobota 8. augusta 2020. Sviatok má Oskar zajtra má sviatok Ľubomíra .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania
Koronavírus

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow TA3: Unikátny implantát lebky
TA3: Unikátny implantát lebky Formátovať pre tlač

12 júl 2013    

Vysielané: 03.07.2013
Redaktor: Vladimír Tomek

Alfonz Šuran, moderátor TA3: "Košickí lekári z Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura po prvý raz na Slovensku použili pri operácii unikátny implantát lebky. Náročný zákrok zrealizovali v spolupráci s výskumným tímom z Technickej univerzity v Košiciach, ktorý vyrobil škrupinový model lebky z titánu. Zákrok podstúpil pacient, ktorý pred 2 rokmi utrpel vážny úraz hlavy."

Vladimír Tomek, reportér TA3: "Pán Milan si pri páde udrel hlavu o ostrý kameň. Po nehode bol viac ako 2 mesiace v kóme a zostal pripútaný na invalidný vozík."

Milan Koky, pacient: "Som aj prežil ten opuch mozgu s tým, krvácanie do mozgu, no toto a potom ochrnutie."

Vladimír Tomek, reportér TA3: "Po rehabilitácii sa čiastočne vyliečil. Pravá časť jeho lebky však zostala poškodená a preto často odpadával."

Andrej Jenča, garant operačnej akcie: "Mäkké tkanivá priamo narážali na oblasť mozgu a pacient si vedel vyvolať stav bezvedomia, respektíve nechtiac si spôsobil takéto stavy."

Vladimír Tomek, reportér TA3: "52-ročný Milan sa späť do normálneho života mohol vrátiť jedine pomocou operácie, ktorú ešte v žiadnej nemocnici na Slovensku nerobili. Košickým chirurgom v spolupráci s Technickou univerzitou sa však podarilo vyrobiť z titánového prášku implantát."

Jozef Živčák, spoluriešiteľ grantového projektu: "Je to špeciálna technológia, kde v podstate sa vytvorí korpus a naspieka sa tento prášok a vytvorí takú štruktúru kovu ako ste videli."

Vladimír Tomek, reportér TA3: "Z medicínskeho hľadiska táto operácia nepatrila k najnáročnejším. Implantát však museli uložiť v blízkosti mozgu s presnosťou na desatiny milimetra."

Andrej Jenča, garant operačnej akcie: "Sme mali softvérovo spracovaný celý teda postup operačný, kde ... vlastne operatér mechanicky vykonával proces, pretože tak bola krok po kroku spracovaná."

Vladimír Tomek, reportér TA3: "Operácia bola bez akýchkoľvek operácií a pán Milan sa už o niekoľko dní môže opäť vrátiť domov. Priznáva, že na začiatku nevedel čo ho čaká, svoje rozhodnutie však neľutuje."

Milan Koky, pacient: "Keby som neveril tomuto kolektívu, tak nebol by som prišiel. Ale som veril, tak preto som aj prišiel."

Vladimír Tomek, reportér TA3: "V Košiciach čaká na podobnú operáciu ďalších 17 pacientov s rôznymi poraneniami lebky. Druhý zákrok s použitím jedinečného implantátu by chceli lekári z Univerzitnej nemocnice zrealizovať ešte do konca tohto leta. Vladimír Tomek, TA3."

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001