Dnes je sobota 8. augusta 2020. Sviatok má Oskar zajtra má sviatok Ľubomíra .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania
Koronavírus

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow NOVÝ ČAS: Janka zachránila manžela svojou obličkou
NOVÝ ČAS: Janka zachránila manžela svojou obličkou Formátovať pre tlač

15 október 2013    

Uverejnené: 2. 10. 2013
Autor: Zdeněk Kovář

Jedinečná transplantácia v Košiciach

Manželke môže ďakovať až do konca života! Janka Klempárová (36) z Richnavy pri Gelnici je hrdinkou, akých u nás veľa niet. Mužovi Mariánovi (39), ktorý sa trápil na nepríjemných dialýzach, darovala svoju zdravú obličku. Podobných transplantácií medzi priamo nepokrvnými príbuznými je minimum. V košickom centre univerzitnej nemocnice majú ročne len tri prípady od živých darcov.

Obličky mužovi postupne zlyhávali už viac rokov. ,,Veľmi som sa trápil a trikrát v týž dni chodil na dialýzy do Krompách. Manželka sa o mňa veľmi bála, veď máme spolu štyri deti," pochválil svoju šľachetnú ženu Marián Klempár, ktorý pracoval ako zlievač. ,,Keď som sa dozvedela, že manželovi pomôže len nová oblička, veľmi som plakala. V noci som však počula vnútorný, možno Boží hlas, ktorý mi napovedal, že práve ja budem vhodným darcom. Neváhala som ani chvíľu a po vyšetreniach sa ukázalo, že je to pravda. Som rada, že to aj vyšlo a môžeme byť spolu a navzájom šťastní," skromne uviedla Janka, mama Mariána (12), Marka (10), Dominika (8) a Samuely (5).

Ošetrujúca lekárka jej manžela v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach Tatiana Baltesová po úspešnej transplantácii obličky zdôraznila najpodstatnejšiu vec: ,,Je to hrdinka, akých by sa zišlo viac."

Šťastný pár z Richnavy si praje ešte aspoň 30 spoločných rokov vedľa seba a nezabudli vysloviť veľké ďakujem odborníkom z Košíc i Krompách. Za odhodlanie si však uznanie zaslúži aj darkyňa Janka.

V košickom transplantačnom centre totiž ročne uskutočnia priemerne 50 transplantácií, no len zhruba tri sú od živých darcov! A z nich sú bežnejšie práve geneticky príbuzné prípady.

NAČO NÁM SLÚŽIA OBLIČKY

- pôsobia ako filter pretekajúcej krvi
- odstraňujú splodiny metabolizmu
- regulujú množstvo vody a solí v organizme
- zúčastňujú sa na regulácii krvného tlaku a krvotvorby

PREDPOKLADY ÚSPEŠNÉHO ZÁKROKU

- kompatibilná krvná skupina darcu a príjemcu
- kompatibilný imunitný systém darcu a príjemcu
- dobrý zdravotný stav darcu obličky
- darca musí mať dve obličky
- výhodou je približne rovnaký vek darcu a príjemcu

PRÍPRAVA TRVALA 2 MESIACE

,,Transplantácia obličky od žijúceho darcu je optimálnou metódou. Čím skôr k nej dôjde, tým sú výsledky lepšie a príjemcovia prežívajú dlhšie. V súčasnosti možno minimalizovať imunologické riziká a transplantácie sa vykonávajú aj medzi geneticky nepríbuzenskými pármi, čo bol aj prípad manželov z Richnavy. Príprava transplantácie trvala asi dva mesiace. Samotný operačný výkon u darkyne tri hodiny a prenos k príjemcovi dve hodiny. Obaja mali zhodné krvné skupiny, dôležitý je však aj vek a ďalšie faktory, ktoré posudzuje tím odborníkov," uviedla lekárka Tatiana Baltesová.

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001