COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je streda 3. marca 2021. Sviatok má Bohumil/Bohumila zajtra má sviatok Kazimír .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow 25 rokov uplynulo od prvej transplantácie obličky v UN L. Pasteura
25 rokov uplynulo od prvej transplantácie obličky v UN L. Pasteura Formátovať pre tlač

25 október 2013    

Tohto roku si UNLP Košice pripomína 25. výročie prvej transplantácie obličky. Vtedy ešte ako Fakultná nemocnica na Triede SNP 1 – bola druhou na Slovensku a siedmou vo vtedajšom Československu, kde bol obličkový transplantačný program rozvinutý.

Image Image
11. august 2004 - prvá príbuzenská transplantácia obličky v Košiciach 

Začiatky transplantačného programu v Košiciach sa datujú k roku 1986, kedy tím lekárov pod vedením akademika E. Matějíčka začal realizovať odbery obličiek od darcov orgánov s potvrdenou mozgovou smrťou pre Transplantačné centrum v Bratislave. Spolupráca s Transplantačným centrom Bratislava a Transplantačným centrom IKEM v Prahe vyvrcholila 20. novembra 1988, kedy sa na pôde Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Košiciach uskutočnila prvá transplantácia obličky a realizoval ju tím už skúsených odborníkov.

Orgánové transplantácie sa v súčasnosti realizujú na Slovensku iba v niekoľkých špičkových zdravotníckych zariadeniach. V oblasti odberov a transplantácií veľmi úzko spolupracujeme s transplantačnými centrami v Bratislave, Banskej Bystrici a Martine a v rámci multiorgánových odberov s viacerými európskymi transplantačnými centrami. Transplantačné oddelenie UNLP garantuje odberový a transplantačný program pre celý región východného Slovenska (cca 1,5 mil. obyvateľov).

K 20. októbru 2013 bolo v Košiciach realizovaných 811 transplantácií obličiek (z toho 31 od žijúcich darcov). Odber orgánov bol uskutočnený u 327 darcov s potvrdenou mozgovou smrťou. Program transplantácií obličiek od žijúcich darcov bol etablovaný v auguste 2004.

Na optimálnom zabezpečení transplantačného programu UNLP Košice sa okrem personálu  Transplantačného oddelenia a I. chirurgickej kliniky UNLP Košice podieľajú aj pracovníci Oddelenia laboratórnej medicíny – Pododdelenia klinickej imunológie, Ústavu lekárskej a klinickej mikrobiológie a Centrálneho operačného traktu. Multidisciplinárnosť a komplexnosť transplantačného programu podčiarkuje aj spolupráca s ďalšími pracoviskami UNLP Košice – predovšetkým I. klinikou anesteziológie a intenzívnej medicíny, Neurologickou klinikou, Urologickou klinikou, Združenou tkanivovou bankou, Oddelením patológie a Oddelením klinickej farmakológie.
 
V poslednom období zaznamenávame pokles počtu darcov orgánov. Okrem nevyhnutnej podpory darcovského programu v našom regióne plánujeme v najbližšom období významne zvýšiť aktivity v oblasti transplantácie obličiek od žijúcich darcov (dnes u nás predstavujú tieto transplantácie necelé 4% všetkých obličkových transplantácií) vrátane preemptívnych transplantácií (pred dialýzou) a tiež rozvíjať program komplexnej transplantačnej liečby diabetes mellitus.

Vedenie UNLP sa na program orgánových a tkanivových transplantácií, ktorý významne podporuje, díva okrem ekonomických prínosov aj cez prizmu nedávno získanej akreditácie pre výskum a vývoj, ktorá umožní čerpanie prostriedkov na etablovanie a podporu nových programov transplantačnej a regeneračnej medicíny.
„V oblasti transplantačnej a regeneračnej medicíny máme smelé ale reálne plány. Verím, že ich naplnením sa UNLP Košice stane solídnym partnerom v transplantačnej a regeneračnej medicíne v rámci Európy,“  povedal riaditeľ UN L. Pasteura MUDr. Ladislav Rosocha, MPH.

FOTOGALÉRIA: 

Image
Medicínski odborníci UNLP a LF UPJŠ na tlačovej konferencii k 25. výročiu prvej transplantácie obličky v Košiciach.
 
Zľava: MUDr. Miroslav ILÁŠ - primár Urologickej kliniky, MUDr. Peter ZÁVACKÝ - primár I. chirurgickej kliniky, prof. MUDr. Juraj BOBER, CSc. - I. chirurgická klinika ( spolu s MUDr. Závackým uskutočnili 1. transplantáciu obličky od žijúceho darcu ), prof. MUDr. Ladislav VALANSKÝ, PhD. - Urologická klinika ( spolu s MUDr. Ilášom zrealizovali 1. odber obličky od žijúceho darcu ), MUDr. Robert ROLAND - krajský odborník pre orgánové transplantácie ( ako nefrológ bol v tíme, ktorý pred 25 rokmi uskutočnil 1. transplantáciu obličky v Košiciach ) , MVDr. Ján ROSOCHA, CSc. - krajský odborník pre tkanivové transplantácie

Image
MUDr. Ľuboslav BEŇA, PhD. - hlavný transplantačný koordinátor SR, za stolom sedí Vojtech KAMENCA - pacient po tretej transplantácii obličky
 

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 29 október 2013 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001