Dnes je sobota 8. augusta 2020. Sviatok má Oskar zajtra má sviatok Ľubomíra .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania
Koronavírus

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow KORZÁR: Nemocnice hľadajú peniaze na vyššie mzdy lekárov
KORZÁR: Nemocnice hľadajú peniaze na vyššie mzdy lekárov Formátovať pre tlač

15 november 2013    

Uverejnené: 9.10.2013
Autor: Katarína Gécziová

Zdravotnícke zariadenia analyzujú, z čoho zaplatia januárové navýšenie lekárskych miezd
O vyše 600-tisíc eur sa zvýšia mzdové náklady košickej Univerzitnej nemocnici L. Pasteura od začiatku nového roka. Vyžiada si ich celoplošné tretie zvyšovanie platov lekárov, ktoré si vydobyli pred dvomi rokmi hromadnými výpoveďami po celom Slovensku. Najväčšie košické zdravotnícke zariadenie zamestnáva 717 lekárov, z nich 241 pracuje na čiastočný úväzok. Ich priemerný plat bol v auguste približne 2 200 eur. Rozpočet nemocnice zaťaží posledné navyšovanie lekárskych platov v roku 2014. Jej hovorkyňa Ladislava Šustová vysvetľuje, že pri nezmenenom počte a štruktúre lekárov bude potrebný ďalší milión eur.

Obmedzené zdroje
Z čoho bude vyššie náklady zdravotnícke zariadenie kryť, ešte analyzuje. Spolieha sa na vyššie príjmy. "Pomôcť by mali vyššie platby od zdravotných poisťovní."
Košická detská fakultná nemocnica uviedla, že zatiaľ nevie, koľko ju budú vyššie platy stáť. Zamestnáva 127 lekárov, ich priemerný plat bol za august 1 863 eur. "Predpoklad po januári 2014 je asi 2 097 eur," odpísali zo sekretariátu riaditeľky. Na zvyšovanie platov financie momentálne detská nemocnica nemá. "Zdroje na zvyšovanie platov sú u nás výrazne obmedzené, keďže finančný príjem je podmienený počtom odliečených pacientov, pričom momentálne máme presťahované alebo redukované niektoré oddelenia vzhľadom na prebiehajúcu rekonštrukciu."

Riaditeľ Vančík: Krok späť
Koľko bude platiť za zvýšenie miezd svojich 56 lekárov nekonkretizoval ani Východoslovenský onkologický ústav. Výslednú sumu ešte prepočítavajú. Peniaze na vyššie mzdy zdravotnícke zariadenie má. Platy sa budú zvyšovať aj lekárom v privátnych nemocniciach. Riaditeľ 1. súkromnej nemocnice Košice-Šaca Juraj Vančík hovorí, že koľko na to budú potrebovať, ešte nemajú vypočítané. Rokovať chcú so zdravotnými poisťovňami. Hovorí, že štátne nemocnice zrejme zvýšia svoju stratu, čo si súkromná nemocnica nemôže dovoliť. Navýšenie miezd lekárov bolo podľa neho potrebné, ale nie súčasným spôsobom. "Zvyšovanie platov bez ohľadu na náročnosť práce a kvalitu podávaného výkonu lekára je krokom späť."

Sami u seba
Ministerstvo zdravotníctva nemocniciam odkazuje, že potrebné financie musia hľadať samy. Štátny tajomník rezortu Viliam Čislák uviedol, že na to nie sú vyčlenené žiadne zvláštne zdroje. Prvý raz dostali vyššie výplaty lekári vlani v januári, potom v auguste. Lepšie platové podmienky lekári dosiahli podávaním hromadných výpovedí za exministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH). V Košiciach podalo žiadosť o rozviazanie pracovného pomeru takmer 300 lekárov.

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001