Dnes je štvrtok 6. augusta 2020. Sviatok má Jozefína zajtra má sviatok Štefánia .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania
Koronavírus

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow TOPKY.SK: V Košiciach zachránili stovky životov: Obličky transplantujú už 25 rokov
TOPKY.SK: V Košiciach zachránili stovky životov: Obličky transplantujú už 25 rokov Formátovať pre tlač

21 november 2013    

Uverejnené: 25.10.2013
Zdroj: TASR

Košická Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) za uplynulých 25 rokov realizovala 812 transplantácií obličiek. Aktuálne si nemocnica pripomína výročie prvej transplantácie, ku ktorej došlo v novembri 1988 pod vedením akademika Emila Matejíčka. Vtedy ešte Fakultná nemocnica s poliklinikou v Košiciach bola na Slovensku druhou, kde bol obličkový transplantačný program rozvinutý.

Transplantačné oddelenie UNLP v súčasnosti garantuje Odberový a transplantačný program ako jediné v regióne východného Slovenska. Odber orgánov dosiaľ uskutočnili u 357 darcov s potvrdenou mozgovou smrťou. Program odberu od žijúcich darcov trvá deväť rokov, k dnešku túto procedúru realizovali u 31 ľudí.

Na prvú obličkovú transplantáciu si dnes zaspomínal Robert Roland, terajší krajský odborník pre orgánové transplantácie. "Začiatok bol veľmi ťažký, nemali sme skúsenosti, prvých päť dní som sa z kliniky ani nepohol, mali sme strach z každého pohybu pacienta, z každej udávanej bolesti. Ale bol to krásny pocit, keď za niekoľko týždňov sme mali odtransplantovaných sedem pacientov. Vianoce sme strávili spolu pri vianočnom stromčeku," povedal novinárom.

Ďalší významný medzník bol august 2004, kedy v nemocnici uskutočnili prvý odber obličky od živého darcu. Podľa Ladislava Valanského z Urologickej kliniky UNLP ide v takýchto prípadoch o zvláštnu situáciu, keďže operáciu podstupuje úplne zdravý človek. Darcov označil za úžasných ľudí, ktorí sa obetujú pre druhých. "Z našej strany sa snažíme pre nich okrem veľmi kvalitnej operácie zaistiť, aby po nej nemali bolesti a fyzicky trpeli čo najmenej," povedal.

Jedným z pacientov, ktorému transplantovali obličku, je Vojtech Kamenca. Transplantáciupodstúpil celkovo trikrát, keďže orgány časom postupne zlyhali. Na prvú obličku čakal zhruba tri roky, potom dva a nakoniec jeden rok. Vo všetkých prípadoch išlo o mŕtvych darcov. "Ten orgán prežíva nejakú dobu, potom nasleduje preklenutie, kedy je človek zaradený opäť na čakačku. Teraz som sa zaradil plnohodnotne do života," hovorí o operácii.

Hlavný transplantačný koordinátor SR Ľuboslav Beňa poukázal na výhody transplantácií. "Transplantácia obličky je zo všetkých posudzovaných hľadísk výhodnejšia pre pacienta v porovnaní s chronickým dialyzačným programom. Je výhodnejšia z medicínskeho aj ekonomického hľadiska, a pacienti sa vracajú do bežného života," uviedol.

UNLP v poslednom období zaznamenáva pokles počtu darcov orgánov. Okrem nevyhnutnej podpory darcovského programu v regióne plánuje v najbližšom období zvýšiť aktivity v oblastitransplantácie obličiek od žijúcich darcov, ktoré dnes predstavujú len necelé štyri percentá všetkých obličkových transplantácií. Nemocnica tiež plánuje rozvíjať program komplexnej transplantačnej liečby cukrovky.

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 21 november 2013 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001