Dnes je streda 5. augusta 2020. Sviatok má Hortenzia zajtra má sviatok Jozefína .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania
Koronavírus

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow STV: 25 rokov transplantácie obličky v Košiciach
STV: 25 rokov transplantácie obličky v Košiciach Formátovať pre tlač

21 november 2013    

Vysielané: 26.10.2013
Redaktor: Robert Haas

Janette Štefánková, moderátorka: "Od prvej transplantácie obličky na východe Slovenska uplynulo dvadsaťpäť rokov. Odvtedy v Košiciach transplantovali vyše osemsto obličiek, z toho len tridsaťjeden pochádzalo od živých darcov. V posledných rokoch však darcov výrazne ubúda."

Robert Haas, redaktor: "V roku 1988, šestnásť rokov po prvej transplantácii, obličky v Bratislave, sa skupina lekárov z košickej univerzitnej nemocnice pustila do zákroku, ktorý ešte nikdy nerobili. Podľa Róberta Rolanda, ktorý bol pri tom, mali strach zo všetkého. Prvých šesť pacientov transplantáciu absolvovalo bez problémov, stav siedmeho ohrozila kompilácia, ktorá lekárov zaskočila."

Róbert Roland, pamätník prvej košickej transplantácie: "Vysvitlo nakoniec, že je to komplikácia, ktorá vlastne nesúvisela s transplantáciou, ale súvisela. Jednoducho sa objavilo krvácanie zo žalúdkového vredu."

Robert Haas, redaktor: "Podľa odborníkov to len dokazuje, na akých maličkostiach môže takýto zákrok zlyhať. Za dvadsaťpäť rokov v Košiciach transplantovali viac ako osemsto obličiek. Nie pre každého pacienta je však transplantácia konečným riešením. Čas, ktorý mu nový orgán môže slúžiť, sa totiž mení od pacienta k pacientovi. Pán Vojtech má za sebou v poradí už tretiu transplantáciu obličky."

Vojtech Kamenca, pacient s transplantovanou obličkou: "Nemal som ozaj obavy žiadne, lebo to bolo v podstate výzva na návrat do reálneho života."

Robert Haas, redaktor: "Šance na transplantáciu obličky v Košiciach v posledných rokoch výrazne klesajú. Zatiaľ čo v roku 2010 bolo darcov viac ako tridsať, tento rok je ich deväť. Hlavný transplantačný koordinátor vidí príčinu v tom, že lekári potencionálnych darcov nevyhľadávajú ako by mohli."

Ľuboslav Beňa, hlavný transplantačný koordinátor Národnej transplantačnej organizácie: "Na ARO ležia pacienti, ktorí majú ťažké poškodenie mozgu, a práve toto sú pacienti, ktorí by mohli darovať, mohli by byť darcami orgánov na transplantáciu."

Robert Haas, redaktor: "Deväťdesiatpäť percent obličiek totiž dlhodobo pochádza práve od umierajúcich pacientov. Zvyšok tvoria rodinní príslušníci, ktorí neváhajú obetovať jednu zo svojich obličiek na záchranu najbližšieho."

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001