Dnes je štvrtok 6. augusta 2020. Sviatok má Jozefína zajtra má sviatok Štefánia .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania
Koronavírus

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow TASR: UNLP má na Rastislavovej novú budovu Urgentného príjmu
TASR: UNLP má na Rastislavovej novú budovu Urgentného príjmu Formátovať pre tlač

26 november 2013    

Uverejnené: 5.11.2013

Výstavba budovy nového Urgentného príjmu s vlastným heliportom v košickej Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) na Rastislavovej ulici je už ukončená. Dosiaľ sa na stavbe preinvestovalo vyše 20 miliónov eur a aktuálne vrcholia prípravy na montáž zdravotníckej techniky.
      Moderné priestory sú vybavené kvalitnou vzduchotechnikou a klimatizáciou. Lekárom a pacientom budú k dispozícii operačné sály, traumatologické ambulancie, lôžková časť Kliniky úrazovej chirurgie, Centrálne prijímacie oddelenie, Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny, i rádiodiagnostika. Izby pre pacientov sú vybavené modernými lôžkami a samostatným sociálnym zariadením. Výstavba šesťposchodového moderného pavilónu sa začala vo februári 2012. Projekt v celkovej hodnote takmer 26,5 milióna eur postupuje podľa nemocnice v súlade s plánovaným harmonogramom. Do prevádzky by mal byť nový urgent s pristávacou plochou pre vrtuľníky odovzdaný na prelome marca a apríla 2014.
      "Som veľmi rád, že vďaka eurofondom môžeme výrazne skvalitniť zdravotnú starostlivosť pre pacientov UNLP, čo bude v konečnom dôsledku znamenať obrovský prínos pre pacientov z celého východoslovenského regiónu, pretože sústredí traumatologickú starostlivosť na jednom mieste," uviedol pri dnešnej prezentácii priestorov riaditeľ nemocnice Ladislav Rosocha.
      Nový pavilón bol nevyhnutnosťou, keďže zhruba 80-ročná budova ako doterajšie sídlo Kliniky úrazovej chirurgie už nespĺňa nové trendy v oblasti urgentnej medicíny. Rozpočet na projekt tvorí finančný príspevok EÚ a štátna dotácia.
      Stavba je na dvoch poschodiach prepojená so susedným chirurgickým monoblokom. Pred pár dňami sa heliport, umiestnený na streche novej budovy, podrobil letovým skúškam vrátane merania hluku pri prevádzke vrtuľníkov.
      Štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Viliam Čislák označil stavbu za jeden za najmodernejších urgentných príjmov na Slovensku. "Modernizácia našich zariadení je vždy dobrou správou pre pacientov aj pre zdravotníckych pracovníkov," povedal.
      Primátor Košíc a bývalý minister zdravotníctva Richard Raši uviedol, že nové špičkové zdravotnícke pracovisko zefektívni poskytovanie urgentnej starostlivosti pacientom za najprísnejších bezpečnostných, energetických i hygienických kritérií.
      Projekt však sprevádzajú aj podozrenia z manipulácie tendra na výstavbu pavilónu. Polícia zistila porušenie zákona pri verejnom obstarávaní, pričom malo dôjsť k neoprávnenému prospechu vopred dohodnutej osobe. Verejné obstarávanie pre nemocnicu zabezpečovala firma Pro-Tender, víťazom na dodávku prác sa vlani za bývalého vedenia nemocnice stala spoločnosť PKB Invest. Polícia podľa oznámenia z mája tohto roka obvinila z machinácií pri verejnom obstarávaní troch ľudí vrátane vtedajšieho konateľa firmy Pro-Tender.
      Hovorca Prezídia Policajného zboru SR Michal Slivka pre TASR dnes potvrdil, že v danej veci je vedené konanie pre zločin machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe. "Naďalej prebiehajú procesné úkony. Obvinenia naďalej platia, osoby sú stíhané na slobode," uviedol.
      Riaditeľ UNLP Rosocha v tejto súvislosti konštatoval, že projekt postupuje podľa plánu, s prácou dodávateľa stavby vyjadril spokojnosť.
      Štátny tajomník rezortu zdravotníctva Čislák považuje otázku o manipulácii tendra a hrozbe vrátenia peňazí z eurofondov zatiaľ za predčasnú. "Samozrejme, platí prezumpcia neviny, čiže je predčasné sa k tomu vyjadrovať a následne aj k tomu, či budú alebo nebudú peniaze v rámci eurofondov do EÚ vracané," povedal pre TASR.

 

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001