Dnes je sobota 8. augusta 2020. Sviatok má Oskar zajtra má sviatok Ľubomíra .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania
Koronavírus

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow HOSPODÁRSKE NOVINY: Košická nemocnica už môže na výskum a vývoj využiť eurofondy
HOSPODÁRSKE NOVINY: Košická nemocnica už môže na výskum a vývoj využiť eurofondy Formátovať pre tlač

27 december 2013    

Uverejnené: 11. 12. 2013

Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) v Košiach môže po prvý raz využívať na výskum a vývoj prostriedky z fondov EÚ. Ako informovala hovorkyňa UNLP Ladislava Šustová, osvedčenie o spôsobilosti vykonávať výskum a vývoj nemocnici pridelilo naše Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu.

Doteraz len formálne

"Získanie Osvedčenia o spôsobilosti vykonávať výskum a vývoj je pre UNLP kľúčové, pretože doterajší výskum v medicíne bol organizovaný výlučne univerzitami, bez možnosti univerzitných nemocníc (UN) uchádzať sa o grantovú podporu pre vedecký výskum," uviedla Šustová.
Do projektov Operačného programu pre výskum a vývoj boli doposiaľ UN zapojené teda len formálne.
"UN a iné organizácie ministerstva zdravotníctva totiž neboli klasifikované pre tieto výzvy ako oprávnené organizácie, teda nie výskumné, pričom ako jediné môžu realizovať biomedicínsky výskum," vysvetlil vedúci novozriadeného Oddelenia pre výskum a vývoj UNLP Košice MVDr. Ján Rosocha, CSc.

Aplikovaný výskum

"Nemocnica sa tak zaradila medzi organizácie príslušné vykonávať nie len biomedicínsky klinický výskum a klinické testovanie liekov, ale aj základný a hlavne aplikovaný výskum," povedala Šustová. Podľa jej slov na to použijú financie slovenských grantových agentúr a štrukturálne fondy Únie. Ambíciou nemocnice je vstupovať odteraz do spolupráce s inými výskumnými organizáciami doma i v zahraničí.

Ako povedal námestník riaditeľa UNLP pre liečebno-preventívnu starostlivosť, MUDr. Ľuboslav Beňa, PhD.: "Našim cieľom je pokúsiť sa o vybudovanie medicínskeho centra aplikovaného výskumu – zameraného napríklad na regeneračnú a transplantačnú medicínu a na problémy reprodukcie. Budeme sa snažiť tiež nájsť strategických partnerov pre projekty z EÚ programu Horizont 2020."
Doplnil, že hlavným cieľom nemocnice je podieľať sa na praktickej realizácii Stratégie výskumu a vývoja v SR do roku 2020 v oblasti biomedicíny, ktorá bola schválená Radou vlády SR pre vedu, techniku a inovácie 24. septembra 2013.

Riaditeľ nemocnice Ladislav Rosocha vysvetlil, že takto chcú aktívne prispieť k realizácii vízie vlády. Jej zámerom je podľa neho podnietiť štrukturálnu zmenu slovenskej ekonomiky smerom k rastu založenému na zvyšovaní inovačnej schopnosti a excelentnosti vo výskume a inováciách s cieľom podporovať udržateľný rast príjmov, zamestnanosti a kvality života.

Prioritnými smermi v biomedicínskom výskume na roky 2014 až 2020 sú nádorové ochorenia, ochorenia srdca, ciev a mozgu, endokrinné a metabolické poruchy, infekčné ochorenia vírusového a bakteriálneho pôvodu, regeneračná a transplantačná medicína, alergie a alergény.

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001