Dnes je sobota 8. augusta 2020. Sviatok má Oskar zajtra má sviatok Ľubomíra .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania
Koronavírus

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow TERAZ.SK: UNLP Košice sa chystá využívať eurofondy aj na výskum a vývoj
TERAZ.SK: UNLP Košice sa chystá využívať eurofondy aj na výskum a vývoj Formátovať pre tlač

27 december 2013    

Uverejnené: 10. 12. 2013
Zdroj: TASR

Košická univerzitná nemocnica je prvou, ktorá vyvíja konkrétne kroky na vedecko-výskumnú činnosť s využitím eurofondov.

Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) Košice môže po prvýkrát využívať prostriedky z fondov EÚ na výskum a vývoj. Umožňuje jej to osvedčenie o spôsobilosti vykonávať výskum a vývoj, ktoré jej v októbri pridelilo Ministerstvo školstva vedy, výskumu a športu SR.

"UNLP Košice sa týmto plnohodnotne zaradila medzi organizácie oprávnené vykonávať nielen biomedicínsky klinický výskum a klinické testovanie liekov, ale aj základný a aplikovaný výskum, ktorý je financovaný z prostriedkov jednotlivých grantových agentúr SR," uviedol dnes pre novinárov riaditeľ nemocnice Ladislav Rosocha. Ambíciou UNLP je podľa neho vstupovať do partnerskej spolupráce s inými výskumnými organizáciami v SR a zahraničí.
"Chceme tak plnohodnotnejšie napĺňať poslanie univerzitnej nemocnice ako organizácie, ktorá má poskytovať najvyššiu kvalitu zdravotnej starostlivosti, a tá je bez vlastného výskumu zabezpečujúceho každodenné zvyšovanie kvality poskytovania modernej diagnostiky a liečby nemožná," dodal Rosocha. Košická univerzitná nemocnica je podľa jej predstaviteľov prvou, ktorá vyvíja konkrétne kroky na vedecko-výskumnú činnosť s využitím eurofondov. Nemocnica už zriadila pre tento účel Oddelenie pre výskum a vývoj.

Kritériá kladené na žiadateľov o projektovú podporu zo štrukturálnych fondov EÚ pre vedu a výskum boli podľa nemonice v programovom období 2007-2013 postavené tak, že eliminovali špičkové zdravotnícke zariadenia z tohto procesu ako neoprávnených žiadateľov. Práve tieto organizácie mohli pritom v uvedenom období účinne pomôcť potrebnému inovačnému procesu v zdravotníctve a biomedicínskom výskume.

UNLP teraz čaká na budúcoročné výzvy na čerpanie eurofondov pre vedu a výskum, podľa ktorých zváži zapojenie do konkrétnych projektov. "My už sa pripravujeme a vieme, čo by sme chceli, ale nechcem v tejto chvíli predbiehať," konštatoval Rosocha. Naznačil, že nemocnica by sa mohla zapojiť napríklad do projektov v oblasti transplantačnej chirurgie, v ktorej už má spoluprácu so zahraničnými partnermi.

Vedecký výskum v medicíne s čerpaním eurofondov v minulom období mohli realizovať univerzity či ústavy Slovenskej akadémie vied (SAV). Aj univerzitné nemocnice však potrebujú realizovať vlastnú výskumnú činnosť. "Náš základný cieľ je zaradiť sa medzi výskumné organizácie SR, mať možnosť zaradiť sa do programu Horizont 2020 a samozrejme čerpať prostriedky z operačného programu výskum a inovácie," povedal vedúci Oddelenia pre výskum a vývoj UNLP Ján Rosocha. Ambíciou podľa neho je vybudovať centrum vytvárajúce podmienky, aby mohli lekári realizovať vlastný výskum, a tým aj skvalitňovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

 

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001