Dnes je sobota 8. augusta 2020. Sviatok má Oskar zajtra má sviatok Ľubomíra .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania
Koronavírus

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow TA3: Vlastný výskum v nemocnici
TA3: Vlastný výskum v nemocnici Formátovať pre tlač

27 december 2013    

Vysielané: 13.12.2013
Redaktor: Vladimír Tomek

Noro Dolinský, moderátor TA3: "Naše slovenské regióny nás už tradične zásobujú množstvom dobrých správ a dnešok nie je výnimkou. Dnes začíname vo východoslovenskej metropole v Košiciach. Nemocnica Luisa Pasteura má ambíciu byť prvou na Slovensku, ktorá bude realizovať vlastný biomedicínsky výskum a vývoj. Zamerať sa chce hlavne na oblasť regeneračnej a transplantačnej medicíny. Poteší to najmä pacientov s cukrovkou. Vďaka projektu, ktorý košickí lekári pripravujú, by sa na východe Slovenska mohla medicína pohnúť doslova míľovými krokmi."

Vladimír Tomek, reportér TA3: "Na Slovensku máme prvé dve nemocnice, ktoré môžu vykonávať vlastný biomedicínsky výskum. Doteraz na to mali oprávnenie len univerzitné organizácie a Slovenská akadémia vied. Po novom túto možnosť majú aj nemocnice v Martine a v Košiciach."

Ľuboslav Beňa, námestník pre liečebno-preventívnu starostlivosť: "Podstatné je ale to, aby všetky tie výskumné projekty a vývojové projekty boli orientované práve na prospech v konečnom dôsledku pre pacienta. To znamená robiť taký výskum, ktorý je aplikovateľný do praxe."

Vladimír Tomek, reportér TA3: "Realizácia takýchto projektov bola v minulosti pre slovenské nemocnice príliš nákladná. Košická nemocnica však už v budúcom roku bude môcť požiadať o dotáciu zo štrukturálnych fondov Európskej únie."

Ján Rosocha, vedúci oddelenia pre výskum a vývoj: "Nemohli sme čerpať prostriedky na to, aby sme kupovali špecializované zariadenia, budovali špecializované laboratóriá a tak ďalej.

Vladimír Tomek, reportér TA3: "Vlastný výskum znamená pre nemocnicu významný krok pri liečbe vírusových ochorení a alergií či pri poruchách metabolizmu. Tím košických lekárov sa však v prvom rade plánuje zamerať na regeneračnú a transplantačnú medicínu. Ich ambíciou je vytvoriť špecializované pracovisko pre pacientov s cukrovkou, ktorých je možné liečiť pomocou transplantácie pankreasau."

Ľuboslav Beňa, námestník pre liečebno-preventívnu starostlivosť: "Poprípade implantáciou pankreatických ostrovčekov enkapsulovaných alebo neenkapsulovaných tak, aby všetci pacienti, ktorí môžu podstúpiť transplantačnú liečbu, ktorí majú cukrovku, aby túto možnosť u nás dostali."

Vladimír Tomek, reportér TA3: "Takéto transplantácie sa zatiaľ nevykonávajú nikde na Slovensku a pacienti, ktorí sa ich rozhodnú podstúpiť, musia cestovať do zahraničia. Aj preto chce košická nemocnice začať s projektom čo najskôr."

Ladislav Rosocha, riaditeľ Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice: "Vyjdú výzvy a urobia sa všetky programy, tak ja si myslím, že do budúceho roka určite."

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001