Dnes je pondelok 28. septembra 2020. Sviatok má Václav zajtra má sviatok Michal/Michaela .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Koronavírus

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow PLUS 7 DNÍ: Slovenskí inovátori
PLUS 7 DNÍ: Slovenskí inovátori Formátovať pre tlač

03 január 2014    

Uverejnené: 18.12.2013
Redaktorka: Martina Utešená

Napriek zadlženému zdravotníctvu a všeobecnej depresii zo situácie v nemocniciach sa v slovenskej medicíne občas objavia unikáty a inovácie. Väčšinou za nimi stojí skupina nadšencov, ktorí chcú pacientom dopriať metódy používané v zahraničí už celé roky.

Lebka z titánu:

Zranil sa na ulici a zrazu mu chýbala časť lebky. Milan Koky podstúpil transplantáciu chýbajúcej časti lebečnej kosti, ktorú mu na mieru vyrobili z titánu. Takáto operácia tu ešte nebola. ,,Išiel som nakupovať a po ceste som veľmi nešťastne spadol na ostrý kameň. Prežil som opuch mozgu, krvácanie a ochrnutie časti tela," spomína si na ťažkosti po úraze lebky päťdesiatdvaročný Milan Koky zo Štrby a pokračuje: ,,Postavil som sa síce na nohy, no nemohol som plnohodnotne žiť. Už pri slabšom údere či tlaku na miesto po úraze som vždy upadal do bezvedomia."
Štruktúry mozgu, ktoré až do zranenia chránila pacientova lebka, boli prikryté len kožou. Pacientovi stále hrozilo, že upadne do kómy alebo sa mu na slnku prehrejú mozgové štruktúry. Šťastím v nešťastí bola jeho iniciatívna manželka. Zistila, že na Klinike stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie Univerzitnej nemocnice v Košiciach pracujú chirurgovia s rôznymi implantátmi v oblasti tváre a lebky. Začala sa vypytovať, či by nevedeli nájsť pre jej manžela nejaké riešenie.
Prednostovi kliniky Andrejovi Jenčovi bolo jasné, že musí dať pre pacienta vyrobiť celú veľkú časť lebky. Niečo také predtým neskúšali. ,,Vyrobili sme individuálny implantát na báze najnovších technológií a materiálov, vo všetkých detailoch sme ho prispôsobili pacientovi. Implantát je z konštrukčného hľadiska unikát," povedal Jozef Živčák z Technickej univerzity v Košiciach, kde titánovú časť lebky vyhotovili. Po trojhodinovej operácii sa Milanov život vrátil do normálu. Implantát je takmer identický s druhou stranou hlavy a chráni to najdôležitejšie - Milanov mozog.

Zašnurované koleno:

Pred pol druha rokom sme v PLUS 7 DNÍ písali o výnimočnej operácii kolena, pri ktorej ťažko poškodený umelý väz dokáže nahradiť implantát z polypropylénu. Takéto operácie sa doposiaľ robili najbližšie v Rakúsku u známeho profesora Reinharda Weinstabla, ktorý je priekopníkom tejto metódy u našich susedov. Celá operácia s hospitalizáciou v Rakúsku sa mohla vyšplhať do pätnásťtisíc eur. Dnes už môžu podobnú pomoc dostať aj pacienti na Slovensku a dokonca niekoľkonásobne lacnejšie. Stačí na to jedna nevypnutá lyža alebo úraz pri tenise a koleno je spolu s jeho majiteľom na niekoľko mesiacov mimo hry. Roztrhnutý predný krížny kolenný väz je jedno z najčastejších zranení väzov, z ktorých sa ľudia bežne dostávajú aj pol roka. Ak je zrejmé, že väzivo sa samo nezrastie a športovec ho nevyhnutne potrebuje, musí prísť na rad operácia. Štandardom je plastika. Lekári na Slovensku najčastejšie používajú artroskopickú metódu, pri ktorej vyberú poškodený väz a nahradia ho transplantátom z pacientovho tela alebo od mŕtveho darcu. Pacient má potom v kolene namiesto pôvodného väzu šľachu z jabĺčka alebo mäkké tkanivo z vnútornej strany kolena. Transplantát sa približne o tri mesiace začne meniť na nové väzivo a preberie jeho funkciu. Na prvý pohľad ideálne riešenie. Pacient nemá v tele nič umelé a o pár mesiacov bude jeho koleno fungovať skoro tak ako pred úrazom. Nevýhodou je, že rekonvalescencia trvá šesť mesiacov. Alternatívou pre niektorých zranených je umelý väz LARS, ktorý na prvý pohľad vyzerá ako náramok priateľstva. Väzivo z polypropylénu, ktorý sa používa aj na výrobu kvalitného oblečenia, je však do detailov premyslené. Výrobca musel zdokonaliť technológiu, pretože prvé umelé väzivá organizmus pacientov odvrhoval. Umelý ligament bude vždy cudzorodý materiál. Telo v niektorých prípadoch odpovedá bolesťou a v prípade ďalšieho zranenia kolena je zväčša nevyhnutná ďalšia operácia. Výhodou zas je, že pacient môže už po šiestich týždňoch od operácie opäť športovať na rozdiel od šiestich mesiacov v prípade plastiky. ,,Sú tri základné skupiny pacientov, ktorým väzy transplantujeme. Prvou sú vrcholoví športovci, ktorí sa chcú čo najskôr vrátiť do plnej športovej aktivity. Druhou skupinou sú ľudia po opakovaných operáciách v oblasti kolenného kĺbu. Poslednou skupinou sú pacienti, ktorým sa nechce čakať pol roka, kým budú môcť zase športovať," vysvetľuje primár Chirurgického centra v Bratislave Marek Vaňo.

Mušie krídla:

V Martine začali operovať pacientov so zákalmi sklovca v oku. Slúži na to špeciálny laser YAG. V Európe je takýchto prístrojov iba osem. Diagnóza sa laicky volá mušie krídlo, pretože pacienti vidia priehľadné útvary pripomínajúce poletujúce predmety. Najčastejšie sa objavujú pri pohľade na bielu plochu či do svetla. Je to veľmi nepríjemné, prekáža to pri šoférovaní aj pri bežných činnostiach. Pacienti už nemusia počúvať ,,zvyknite si", môžu vyskúšať špeciálny laser. Oko majú pritom znehybnené kvapkami a nasadenú stabilizačnú šošovku. Po zacielení dvoch laserových lúčov vzniká v ich ohnisku mikrovýbuch plazmy a všetko, čo sa nachádza v jeho blízkosti, sa premení na plyn. Takýmto spôsobom lekár dosiahne, aby prekážajúce útvary v sklovci zmizli. ,,Zákrok je bezbolestný a trvá trištvrte hodiny až hodinu," vysvetľuje doktor Peter Žiak.

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001