Dnes je utorok 29. septembra 2020. Sviatok má Michal/Michaela zajtra má sviatok Jarolím .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Koronavírus

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow TASR: UNLP prvýkrát použila pri liečbe esenciálneho trasu mozgovú stimuláciu
TASR: UNLP prvýkrát použila pri liečbe esenciálneho trasu mozgovú stimuláciu Formátovať pre tlač

11 apríl 2014    

Uverejnené: 8.4.2014
Autor: Marián Holubčík

Košická Univerzitná nemocnica L. Pasteura sa môže pochváliť slovenským prvenstvom v liečbe ochorenia s názvom esenciálny tras pomocou tzv. hlbokej mozgovej stimulácie (anglicky Deep Brain Stimulation – DBS). Uvedené ochorenie sa vyznačuje nepríjemným trasením, najmä rúk. Prvého takto liečeného pacienta, ktorému do mozgu zaviedli elektródy napojené na stimulátor, dnes nemocnica predstavila médiám.

      Pacient István Tóth trpel esenciálnym trasom už od mladosti, jeho stav sa počas rokov postupne zhoršoval, až sa prakticky nemohol sám napiť či najesť. Nedokázal udržať pohár bez toho, aby všetko nerozlial. Liečba mu podľa jeho slov celkom zmenila život. "Pred tým, aj keď som bol smädný, hladný, nemohol som ísť do reštaurácie, nikde, lebo som sa hanbil. Teraz je to oveľa lepšie, môžem samostatne jesť, piť, podpísať sa - to, čo som predtým nemohol," hovorí 63-ročný Košičan. Operáciu podstúpil 21. januára tohto roka, stimulátor mu v nemocnici zapli v deň jeho narodenín, dostal tak symbolický darček do ďalšieho života.
      DBS je moderná metóda tzv. neuromodulačnej liečby. Ovplyvňuje chorobne zmenené funkcie mozgu pôsobením elektrickým impulzov z elektród zavedených do centier hybnosti. "Princípom je stimulácia presne určeného centra alebo dráhy centrálneho nervového systému za účelom potlačenia nežiaduceho príznaku, ako je napríklad bolesť, tras, či epileptický záchvat," vysvetlil primár Neurochirurgickej kliniky UNLP Vladimír Kaťuch.   
      Neuromodulačné techniky sú v medicínskej praxi čoraz častejšie, využívajú sa pri stimulácii hlbokých štruktúr mozgu pri Parkinsonovej chorobe, esenciálnom trase, dystóniách či epilepsii. V praxi sa tiež využíva spinálna stimulácia u pacientov s pretrvávajúcimi bolesťami chrbtice a stimulácia blúdivého nervu pri epilepsii, ktorá nereaguje na liečbu liekmi.
      Elektródy sa pri implantácii DBS zavedú na presne určené miesto v mozgu, kde sú pod kožou prepojené káblikom so stimulátorom uloženým v podkoží na prednej hrudnej stene. Pri väčšine indikácií sa elektródy zavádzajú pri plnom vedomí pacienta, aby operatéri podľa jeho reakcií v priebehu stimulácie vedeli, že sú na správnom mieste v mozgu a nevznikajú závažné nežiaduce účinky. Stimulácia je po operácii a zapnutí stimulátora kontinuálna – stimuluje uvedenú časť mozgu celý deň a za normálnych okolností je doživotná.
      Prvýkrát vo svete metódu DBS použili v roku 1989 v Grenobli práve u pacienta s esenciálnym trasom. Na Slovensku pomocou DBS liečili prvýkrát v Bratislave v roku 2009, išlo o pacienta s Parkinsonovou chorobou. V Banskej Bystrici v spolupráci s martinskými neurológmi urobili v roku 2012 prvú takúto implantáciu u pacienta s dystóniou. "U každého z týchto ochorení sa elektróda zavádza do inej oblasti mozgu, pričom vzdialenosti medzi týmito miestami sú milimetrové," priblížila zákrok prednostka Neurologickej kliniky Zuzana Gdovinová.
      V Košiciach od januára implantovali DBS už štyrom pacientom s týmito diagnózami.

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 11 apríl 2014 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001