COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je streda 20. januára 2021. Sviatok má Dalibor zajtra má sviatok Vincent .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow STV: Prvá operácia tremoru na Slovensku
STV: Prvá operácia tremoru na Slovensku Formátovať pre tlač

11 apríl 2014    

Vysielané: 8.4.2014
Redaktor: Zdeno Zubák

Simona Simanová, moderátorka RTVS: "Prvý pacient na Slovensku, ktorému sa triasli ruky, je vyliečený. Košickí lekári mu do mozgu zaviedli elektródy a impulzmi utlmili neželaný jav. Muž po 60-ke si tak konečne užíva plnohodnotný život."

Zdeno Zubák, redaktor RTVS: "Istvánovi Tóthovi sa ruky začali triasť už v detstve. Lekári mu vtedy pomôcť nevedeli. Za posledné 4 roky sa zdravotný stav dnes 63-ročného muža prudko zhoršil."

István Tóth, pacient: "Keď som už nemohol podpísať svoje meno, nemohol som jesť, nemohol som piť, keď som bol aj hladný alebo smädný, nemohol som ísť do reštaurácie, nikde, lebo som sa hanbil."

Zdeno Zubák, redaktor RTVS: "Neurochirurgovia z Košíc mu preto navrhli modernú liečbu. Na Slovensku ju dovtedy nikto nepodstúpil. Operácia trvala 9 hodín."

István Tóth, pacient: "Žiť tak, a to som nechcel a vybral som si tú alternatívu, že či tak či tak, či prežijem, či neprežijem, ja to berem."

Zdeno Zubák, redaktor RTVS: "Do mozgu mu zaviedli elektródy a prístroj, ktorý posiela impulzy do mozgu nosí István pod kľúčnou kosťou. Na Slovensku trpí podobným ochorením približne 1500 pacientov. Takto vyzerá zdravotný stav pacienta pri vypnutom elektrostimulátore a takto, keď o jeho mozgu prúdia impulzy."

Matej Škovránek, Neurologická klinika: "Zanoríme do hlbokých štruktúr mozgu dve elektródy väčšinou, jedna je pre jednu stranu tela, druhá pre druhú a napojíme ich káblikom na batériu, ktorá je uložená pod kľúčnou kosťou."

Zdeno Zubák, redaktor RTVS: "Elektrostimulátor je umiestnený pod kožou a batéria vydrží až 5 rokov. Pacientovi pomáha ovládač, ktorým môže celý systém vypnúť."

Matej Škovránek, Neurologická klinika: "Napríklad pri niektorých vyšetreniach, napríklad EKG, kedy to môže rušiť signál, alebo pokiaľ cíti nejaký diskomfort, alebo niektorí pacienti, ako napríklad pán Tóth, sa môžu na noc vypnúť, pretože v noci keď spia, tak ten tras im nevadí."

Zdeno Zubák, redaktor RTVS: "V Košiciach chcú do konca roka zoperovať ďalších 10 pacientov. Náročnú operáciu a špičkovú stimulačnú techniku na Slovensku preplatí v plnej výške poisťovňa."

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001