COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je streda 3. marca 2021. Sviatok má Bohumil/Bohumila zajtra má sviatok Kazimír .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow UNLP sa aktívne zapojila do preventívnej akcie v rámci Európskeho dňa melanómu
UNLP sa aktívne zapojila do preventívnej akcie v rámci Európskeho dňa melanómu Formátovať pre tlač

12 máj 2014    

Každý, kto pristupuje k svoju zdraviu zodpovedne, mohol pri príležitosti Európskeho dňa melanómu, 15. mája, podstúpiť preventívne vyšetrenie v ambulancii Kliniky dermatovenerológie UNLP Košice, pracovisko Trieda SNP 1 bez výmenného lístka od obvodného lekára a zadarmo. Odborníci vyšetrili vyše 150 záujemcov a v jedinom prípade bol nález pozitívny. Súčasťou vyšetrenia boli konzultácie s dermatovenerológmi a v prípade nálezu aj návrh terapeutického postupu.

Image

           

Cieľom preventívno-osvetového projektu, do ktorého sa každoročne zapája vyše 30 európskych krajín, vrátane Slovenska, je zvýšenie informovanosti populácie o možnom nebezpečenstve materských znamienok a slnečného žiarenia a zdôraznenie významu a postavenia dermatovenerológov ako lekárov najviac vzdelaných v tejto oblasti.
           Primár Kliniky dermatovenerológie UN L. Pasteura Košice MUDr. Tomáš Kampe upozorňuje, že práve prílišné slnenie, návšteva solárií a prípadne aj mechanické poranenia kožných znamienok môžu spôsobiť najzhubnejší kožný nádor – melanóm. Melanómy predstavujú asi 3% všetkých nádorov a sú najčastejšou príčinou úmrtia spomedzi nádorov kože. „Opatrní by mali byť najmä ľudia s bledým typom kože, či mnohopočetnými znamienkami a osoby, u ktorých sa rakovina kože vyskytla v rodine,“ varuje primár Kampe. 
          Vyššiemu riziku vzniku rakoviny kože, ktorá každoročne postihuje milióny ľudí na celom svete, podliehajú aj ľudia, ktorí sa vystavujú nadmernému slnečnému žiareniu.
          Včasná diagnostika, účinná a cielená liečba umožňujú znižovať riziko a počet úmrtí na toto ochorenie. Prevencia melanómu spočíva najmä v pravidelných dermatologických prehliadkach, ktoré by nemali zanedbávať najmä rizikové skupiny ľudí, ktorí sú vystavení slnečnému žiareniu napríklad počas športu, alebo ktorí sa dlhodobejšie zdržiavajú na slnku počas práce. Zhubných kožných nádorov neuveriteľne pribúda a čo je horšie, rakovina kože sa presúva z vyšších vekových skupín medzi mladších, neobchádza dokonca ani dvadsaťročných.
Medzi najčastejšie sa vyskytujúce zhubné druhy kožných nádorov patria bazalióm, spinocelulárny karcinóm a malígny melanóm, pričom práve ten patrí medzi najzhubnejšie nádory. „K podozrivým zmenám materských znamienok, ktoré môžu upozorniť na zhubný proces, patrí najmä akákoľvek náhla zmena veľkosti, farby, tvaru, štruktúry, vznik asymetrie, svrbenie, bolesť, zápal, mokvanie, prípadne krvácanie znamienka. V takomto prípade je potrebné bezodkladne vyhľadať dermatovenerológa,“ dodáva MUDr. Kampe
          Samotné vyšetrenie nie je bolestivé. Dobrým pomocníkom je, okrem skúseností odborníka, aj digitálny dermatoskop. Špeciálna kamera zosníma znamienko a zväčšenina na obrazovke počítača uľahčí lekárovi zistiť, či predstavuje pre svojho nositeľa riziko.
Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 15 máj 2014 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001