COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je streda 3. marca 2021. Sviatok má Bohumil/Bohumila zajtra má sviatok Kazimír .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow Prvý pacient v tohtoročnej sezóne uhryznutý hadom
Prvý pacient v tohtoročnej sezóne uhryznutý hadom Formátovať pre tlač

28 máj 2014    

Prvý tohoročný prípad uhryznutia hadom zaznamenali v týchto dňoch pracovníci Oddelenia urgentného príjmu Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice na Triede SNP 1.
55-ročného muža uhryzol neznámy had do hornej končatiny počas vychádzky v lokalite Bankov, kde hľadal huby. 
„Pacient mal iba lokálny opuch s minimálnymi celkovými príznakmi. Podali sme mu hadie antisérum a následné dva dni bol sledovaný na jednotke intenzívnej starostlivosti I. internej kliniky,“ konštatoval primár Oddelenia urgentného príjmu Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice ( ďalej OUP UNLP Košice ) MUDr. Zoltán Sidor, PhD.
Vzhľadom k tomu, že zima bola miernejšia ako po iné roky, je potrebné zvýšiť opatrnosť počas pobytu v prírode.


 

Pohryznutie  vretenicou  severnou

V prípade pohryznutia vretenicou severnou, ľudovo zmijou, netreba zbytočne panikáriť. Pohryznutie je síce bolestivé, ale v žľazách týchto hadov žijúcich u nás je maximálne 10 miligramov suchého jedu, pričom smrteľná dávka pre dospelého človeka je nad hodnotu 15 miligramov. Príznaky pohryznutia závisia od množstva vypudeného jedu po pohryznutí. Väčšina uhryznutí má za následok len lokálne postihnutie, alebo ľahkú celkovú alteráciu, pričom ústup nekomplikovaných akútnych zmien sa dá očakávať v priebehu 3-4 dní po uhryznutí. V ťažších prípadoch približne 10 dní i dlhšie.
"Medzi prvé príznaky celkovej intoxikácie patrí napr. nauzea (nutkanie na zvracanie), vomitus (dávenie), nadmerné potenie, zvýšená teplota a smäd. Zvracanie môže nastať už niekoľko minút po uhryznutí a býva sprevádzané abdominálnymi (brušnými) bolesťami charakteru koliky, preháňaním, výnimočne krvácaním a niekedy aj inkontinenciou (pomočovaním alebo prítomnosťou krvi v moči). Tieto príznaky ukazujú na strednú až závažnejšiu intoxikáciu a môžu pretrvať až 48 hodín po uhryznutí. Avšak pri bežnej intoxikácii s celkovými prejavmi je možné očakávať úplné zotavenie a normalizáciu systémových zmien do 1-3 týždňov", vysvetlil primár OUP UNLP Košice MUDr. Zoltán Sidor, PhD.

Hodnotenie intoxikácie podľa Reida (Reid 1976):

1) Minimálna alebo žiadna reakcia – lokálny opuch, celkovo bez reakcie, alebo reakcia zľaknutia.
2) Ľahká reakcia – väčší opuch s gastrointestinálnymi (týkajúce sa žalúdka a čriev) problémami, alebo bez nich, ale bez ďalšieho systémového postihnutia.
3) Stredná reakcia – rozsiahly opuch. Šok trvajúci menej ako 2 hodiny. Ďalšie známky mierneho systémového postihnutia.
4) Ťažká reakcia – šok trvajúci dlhšie ako 2 hodiny, alebo opakujúce sa šokové stavy. Ďalšie známky ťažkého systémového poškodenia.
5) Fatálna reakcia - môže byť zapríčinená súhrou viacerých faktorov ako napr. silná alergická reakcia na jed vretenice a zlý zdravotný stav.

Prvá pomoc:

1) Zavoláme rýchlu zdravotnícku pomoc, 112.

2) Pacienta je potrebné stabilizovať (najlepšie v ležiacej polohe), pričom na postihnutú končatinu aplikujeme dlahu a VOĽNÚ bandáž. TLAKOVÚ imobilizačnú bandáž NEPRIKLADÁME!

3) Postihnutá končatina sa môže mierne podložiť, aby sa znížil prípadný postup opuchu a bolestivosť.

4) Bandáž môžeme postupne (cca po 15 min.) posúvať vyššie od postihnutého miesta (napr. cca o 10 cm), pričom dbáme na to, aby stále zostávala VOĽNÁ – t.j. medzi bandáž a končatinu sa musia pohodlne zmestiť aspoň 2 prsty.

5) Postihnutého predovšetkým psychicky upokojujeme. Ak nedošlo k poklesu krvného tlaku (točenie hlavy, slabosti, alebo mdlobám), môže postihnutý sedieť. V žiadnom prípade sa neodporúča akýkoľvek zbytočný pohyb.

6) Ak nedošlo k rozvoju príznakov celkovej intoxikácie, môžeme podávať nápoje, pričom sa VYVARUJEME KÁVE a ALKOHOLU! Vhodný je napr. ovocný čaj, alebo čistá voda.

7) Akékoľvek lieky, alebo sérum môže podať len kvalifikovaný lekár.   
Vprípade uhryznutia hadom sa neodporúča:

V prípade uhryznutia hadom sa neodporúča:

* vyrezať ranu alebo jej časť, lebo môžete poškodiť cievy a nervy
* vysať ranu ústami, aby sa nezaniesla prípadná infekcia
* použiť škrtidlo, pretože jed sa môže absorbovať hlbokými kostnými cievami do arteriálnej  cirkulácie a spôsobiť väčšiu traumu organizmu
* ranu vypaľovať alebo prikladať na ňu ľad, aby sa nezhoršilo lokálne poškodenie

"To sú všeobecné pravidlá, treba však apelovať na to, aby pohryznutý bol pokojný, zbytočne nepanikáril, pretože strach vedie k zrýchleniu dychovej a srdcovej činnosti, čo zrýchľuje vstrebávanie jedu a tým sa prejavy môžu skôr zvýrazniť, čo vedie k ešte väčšiemu strachu. Pri každom pohryznutí vretenicou treba byť opatrný, aj keď riziko je stále väčšie u chorých a starších ľudí a malých detí, preto sa treba snažiť o čo najrýchlejší a odborne zabezpečený transport do nemocnice, ktorá disponuje hadím sérom", dodal na záver MUDr. Zoltán Sidor, PhD.

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 28 máj 2014 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001