Dnes je štvrtok 1. októbra 2020. Sviatok má Arnold zajtra má sviatok Levoslav .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Koronavírus

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow STV: Deň melanómu: bezplatné vyšetrenia
STV: Deň melanómu: bezplatné vyšetrenia Formátovať pre tlač

17 jún 2014    

Vysielané: 14.05.2014
Redaktor: Robert Haas

Viliam Stankay, moderátor: "Zhubný melanóm, teda rakovina kože, postihuje čoraz viac ľudí. Ich počet sa za posledných tridsať rokov zdvojnásobil. Lekári preto chcú, aby sa zlepšila prevencia. Zajtra si kožu budú môcť dať bezplatne skontrolovať v rámci Európskeho dňa melanómu stovky ľudí na celom Slovensku."

Robert Haas, redaktor: "Melanóm je tretím najčastejším onkologickým ochorením, ktoré sa končí smrťou. Je totiž schopný veľmi rýchlo vytvárať metastázy na hoc aj vzdialených orgánoch v tele. Postihuje mladých, aj starších. Pravdepodobnosť výskytu choroby za posledných sto rokov výrazne rastie."

Tomáš Kampe, primár Kliniky dermatovenerológie UNLP Košice: "Kým v roku 1929 bola pravdepodobnosť, že niekto dostane malígny melanóm, jedna ku tisíc päťsto, v roku 2000 už to bol hrozivý pomer jedna ku sedemdesiatpäť."

Robert Haas: "A čísla chorých naďalej rastú. Za posledných tridsať rokov sa počet pacientov zdvojnásobil. Vo svete je na tom najhoršie austrálsky Cleveland, kde zo stotisíc ľudí diagnostikujú ročne sedemdesiat nových prípadov. Pre porovnanie, na Slovensku ich na rovnaký počet pripadá päť a pol. Melanóm je v lepšom prípade identifikovateľný viditeľnými zmenami znamienok na koži."

Tomáš Kampe: "Zmena symetrie ložiska, zmena jeho sfarbenia, zmena okrajov na nepravidelné, napríklad to znamienko rastie nad úroveň kože a dosahuje veľkosť viac ako pol centimetra."

Robert Haas: "Hlavným dôvodom vzniku je podľa odborníkov nadmerné vystavovanie kože ultrafialovému žiareniu. Ohrození sú najmä svetlí ľudia s menším množstvom pigmentu. V boji proti melanómu pomáha mechanická ochrana kože a pravidelné lekárske kontroly. Na kožnej klinike v košickej univerzitnej nemocnici bude zajtra takéto vyšetrenie od deviatej do trinástej bezplatné."

Ladislava Šustová, hovorkyňa UNLP Košice: "Súčasťou vyšetrenia budú aj konzultácie a v prípade potreby, alebo v prípade nálezu aj návrh terapeutického postupu."

Robert Haas: "Podobné vyšetrenia ponúkne zajtra bezplatne viacero kožných ambulancií na Slovensku. Najčastejšie sa melanóm odstraňuje chirurgicky. Chemoterapie prídu na rad až v prípadoch, keď sa metastázy rozšíria do ďalších častí tela."

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 17 jún 2014 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001