Dnes je utorok 29. septembra 2020. Sviatok má Michal/Michaela zajtra má sviatok Jarolím .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Koronavírus

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow AKTUALNE.SK: Univerzitná nemocnica v Košiciach má špičkový urgentný príjem
AKTUALNE.SK: Univerzitná nemocnica v Košiciach má špičkový urgentný príjem Formátovať pre tlač

30 jún 2014    

Uverejnené: 19.5.2014
Zdroj: TASR

Nový urgentný príjem v modernej budove slávnostne otvorili v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura na Rastislavovej ulici v Košiciach. Projekt zahrňujúci aj nákup špičkových lekárskych prístrojov mal celkový rozpočet takmer 26,5 milióna eur, financovala ho aj Európska únia.

Podľa riaditeľa nemocnice Ladislav Rosochu predstavujú nové priestory a vybavenie nielen európsku, ale aj svetovú kvalitu: "Je to skutočne prínos pre našich pacientov, nehovoriac o určitom komforte pre našich lekárov a zdravotnícky personál, ktorý si to určite zaslúži. Plný chod tejto kliniky chceme spustiť začiatkom júna," povedal pre novinárov. Riaditeľ tiež pripomenul, že k uvedeniu tejto veľkej investície do života prichádza symbolicky v roku 90. výročia vzniku košickej nemocnice.

Výstavba pavilónu urgentného príjmu s operačnými sálami a pristávacou plochou pre vrtuľníky začala vo februári 2012. Realizovala sa podľa najnovších noriem a prísnych kritérií z hľadiska energetickej hospodárnosti a čistoty prostredia. Nosný systém objektu je tvorený železobetónovými prefabrikovanými stĺpmi, ktoré sú doplnené oceľovými prievlakmi a 12-metrovými betónovými panelmi. Opláštenie budovy patrí k najmodernejším ľahkým obvodovým plášťom v súčasnosti.

Vlani vo februári dobudovali hlavný vstup do chirurgického monobloku, ktorý zároveň slúži aj ako vstup do nového Urgentného príjmu pre peších. Pod jednou strechou nového urgentného pavilónu sú traumatologické ambulancie aj lôžková časť Kliniky úrazovej chirurgie, pracoviská Kliniky rádiodiagnostiky a nukleárnej medicíny, oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny, a operačný trakt.

V suteréne budovy je technické zázemie, na prízemí sú urgentné ambulancie, moderný CT prístroj, röntgenové a ultrazvukové pracovisko. Na prvom a druhom poschodí sú lôžkové oddelenia Kliniky úrazovej chirurgie. Všetky izby pacientov majú vlastné hygienické zariadenia a na každom podlaží je kúpeľňa pre imobilných. Lôžka pacientov na Jednotke intenzívnej starostlivosti a Oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny, ktoré sa nachádza na treťom poschodí, sú oddelené presklenými stenami s integrovanými žalúziami. Štyri operačné sály sú umiestnené pod heliportom.

Počítačová tomografia na prízemí je najmodernejším CT prístrojom na Slovensku, napriek nízkej dávke žiarenia má vysokú rozlišovaciu schopnosť. Prístrojom je možné vyšetrovať pacientov s váhou až do 227 kilogramov.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská konštatovala, že modernizácia, ktorou prešiel urgentný príjem v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura Košice, je predpokladom vyššej kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti. "Traumatologická starostlivosť, sústredená na jednom mieste, je ideálne riešenie s ohľadom na manažment pacienta, aj na výkony. Jednoducho, nové trendy sa postupne udomácňujú v našich nemocniciach - a to je dobrá správa pre pacientov," povedala.

O tom, čo bude s budovou starého urgentu zatiaľ nie je rozhodnuté. Úsilím vedenia nemocnice je opraviť tento historický objekt.

Popis foto: Košická nemocnica sa môže pochváliť novým urgentným príjmom.

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001