COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je pondelok 19. apríla 2021. Sviatok má Jela zajtra má sviatok Marcel .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow KORZÁR: Nový urgent: Nemocnica sľubuje svetovú kvalitu
KORZÁR: Nový urgent: Nemocnica sľubuje svetovú kvalitu Formátovať pre tlač

30 jún 2014    

Uverejnené: 20.5.2014
Redaktor: Jaroslav Vrábeľ

Jednu z najväčších zdravotníckych stavieb na Slovensku za posledné roky slávnostne predstavili včera v Košiciach. Nový Urgentný príjem Univerzitnej nemocnice L. Pasteura na Rastislavovej ulici postavili z eurofondov za 26,5 milióna eur, z toho 6,5 milióna stálo prístrojové vybavenie.

Moderný urgent

"Nové trendy sa udomácňujú v našich nemocniciach, to je dobrá správa pre pacientov," povedala ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská (Smer). Podľa nej vďaka eurofondom má teraz košická nemocnica najlepšie vybavenie pre urgentnú medicínu i nové priateľské prostredie. "Aby to bola moderná nemocnica, nie špitál."

Riaditeľ: Svetová kvalita

"Je symbolické, že tento rok, keď si naša nemocnica pripomína 90. výročie založenia, uvádza do života veľkú investíciu pre celý región. Rýchla a kvalitná zdravotná pomoc zachraňuje životy. Toto je svetová kvalita so všetkým vybavením aj komfortom pre pacientov i personál, vrátane klimatizácie, postelí či prístrojov," uviedol riaditeľ Ladislav Rosocha. Nemocnica sa chce uchádzať aj o ďalšie eurofondy z programu medicínsky výskum a inovácie.

Heliport aj s výťahom

Šesťposchodový urgent stavali od februára 2012, základný kameň poklopali vtedajší riaditeľ Tomáš Sieber a minister Ivan Uhliarik (KDH). Pod jednou strechou sú teraz traumatologické ambulancie, lôžková časť kliniky úrazovej chirurgie, pracoviská kliniky rádiodiagnostiky a nukleárnej medicíny, oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny i operačný trakt.

Všetky pacientske izby majú vlastné hygienické zariadenia a na každom podlaží je kúpeľňa pre imobilných. Štyri operačné sály sú umiestnené pod heliportom, ktorý je na streche. Na prízemí majú najmodernejší CT prístroj na Slovensku, vie vyšetriť pacientov s váhou až do 227 kg. Pri výstavbe použili asi 275 ton oceľových konštrukcií, 312 ton armatúry betónových konštrukcií, 208 betónových stĺpov, 717 kusov panelov či 1400 metrov delta nosníkov. V budove je okolo 760 dverí, z toho 40 na elektropohon. Objekt má 120 lôžok, 38 izieb, 465 okien a 10 výťahov, jeden až na heliport.

Fungovať začne v júni

Rosocha informoval, že nové priestory už sú skolaudované, ale sprevádzkujú ich až v júni, keďže po ceremoniáli, keď sa budovou premleli stovky civilistov, musia prejsť hygienickými kontrolami. Doterajší urgent sídli v jednej z historických budov v areáli. Tú chce dať riaditeľ pod dohľadom pamiatkarov opraviť a o tom, čo s ňou ďalej bude, ešte nerozhodli.

Polícia stále vyšetruje

Nový urgent sa stal známy aj tendrom, v ktorom nemocnica za bývalého vedenia vyberala pre stavbu z eurofondov zhotoviteľa. Vyhrala skupina PKB Invest Prešov – Metrostav Praha. Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil vlani Prešovčana Jána B. z PKB a Košičana Milana D. z Chemkostavu Michalovce, ktorý bol druhým uchádzačom. Podľa polície bol tender zmanipulovaný, uchádzači sa vraj dohodli, že ponúknu také ceny, aby vyhral prvý z nich. Tretím obvineným je Košičan Peter H. z firmy Pro Tender, zabezpečoval obstarávanie pre nemocnicu, o dohode uchádzačov údajne vedel, ale umožnil ju. Všetci vinu odmietajú, stíhajú ich na slobode, hrozí im 7 až 12 rokov.

Zvolenská: Stavba stojí

"Podstatné je, že za tie peniaze sa nový urgent podarilo vybudovať," reagovala ministerka Zvolenská. "Ostatné je v štádiu vyšetrovania. Vieme len toľko, že všetky faktúry boli uznané a EÚ ich uhradila." K hrozbe vracaniu eurofondov, ak by bol právoplatne potvrdený trestný čin, sa nevyjadrila. "Obvinené sú tri osoby z machinácií pri verejnom obstarávaní. Prípravné konanie nebolo ukončené," uviedol Michal Slivka, hovorca Prezídia Policajného zboru.

Texty k uverejneným FOTO:

Heliport na streche urgentu Vedie tam i jeden z výťahov, pod heliportom sú operačné sály.

Najmodernejšie CT na Slovensku Vyšetrí aj osoby vážiace až 227 kg.

Nový urgent Je prístavbou k starému chirurgickému monobloku. Vstup pre peších je cez monoblok, prístup pre sanitky tadiaľto.

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001