Dnes je utorok 29. septembra 2020. Sviatok má Michal/Michaela zajtra má sviatok Jarolím .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Koronavírus

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow KORZÁR: Napadnutý hadom je doma
KORZÁR: Napadnutý hadom je doma Formátovať pre tlač

08 júl 2014    

Uverejnené: 29.5.2014
Autorka: Katarína Gécziová

Pohryznutie vretenicou je smrteľné v malom počte prípadov, hovorí lekár.

Neznámym hadom pohryzený pacient už opustil Univerzitnú nemocnicu L. Pasteura, kde bol od nedele hospitalizovaný. "Pacient mal iba lokálny opuch s minimálnymi celkovými príznakmi," konštatuje primár Oddelenia urgentného príjmu Zoltán Sidor. Po podaní hadieho antiséra bol prijatý do nemocnice na pozorovanie. Jeho zdravotný stav bol dobrý, preto ho prepustili domov.

Smrteľná dávka

Mierna zima zapríčinila, že hadov bude tento rok pravdepodobne viac. Primár upokojuje, že ani po útoku jedovatej vretenice severnej netreba panikáriť. Jej pohryznutie je síce bolestivé, ale v minimálnom počte prípadov smrteľné. "V žľazách hadov žijúcich u nás je maximálne 10 miligramov jedu, pričom smrteľná dávka pre dospelého človeka je nad hodnotu 15 miligramov." Ohrození sú najmä starší ľudia alebo tí, ktorí majú iné zdravotné ťažkosti.

Zvracanie, smäd, teplota

Intoxikácia hadím jedom sa prejavuje nutkaním na zvracanie, dávením, nadmerným potením, zvýšenou teplotou a smädom. "Zvracanie môže nastať už niekoľko minút po uhryznutí a býva sprevádzané brušnými bolesťami charakteru koliky, preháňaním, výnimočne krvácaním a niekedy aj pomočovaním, alebo prítomnosťou krvi v moči." Ak vás alebo niekoho vo vašej blízkosti uhryzne had, zavolajte rýchlu zdravotnícku pomoc. Pacienta nechajte v ležiacej polohe a psychicky ho upokojujte. Podávať mu môžete tekutiny ako čaj alebo čistú vodu, ale nie alkohol. Nikdy ranu nevysávajte ústami, nevyrezávajte, nevypaľujte a neprikladajte na ňu ľad.

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001