Dnes je utorok 29. septembra 2020. Sviatok má Michal/Michaela zajtra má sviatok Jarolím .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Koronavírus

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow KORZÁR: Črevné zápaly ohrozujú mladú generáciu
KORZÁR: Črevné zápaly ohrozujú mladú generáciu Formátovať pre tlač

08 júl 2014    

Uverejnené: 4.6.2014
Autorka: Katarína Gécziová

Črevné zápalové ochorenia postihujú  predovšetkým mladú generáciu. Pod ich vznik sa v nemalej miere podpisuje aj uponáhľaný spôsob života.

Trpíte častými bolesťami brucha, „rýchlou“ stolicou, nafukovaním, krvou v stolici, únavou či chudnutím? Pod vaše problémy sa mohli podpísať nešpecifické črevné zápalové ochorenia.
Patria k typickým ochoreniam mladých a aktívnych ľudí. Postihujú vekové kategórie v produktívnom veku od 20 do 40 rokov. Nad mužmi mierne prevládajú ženy.
K týmto ochoreniam patrí ulcerózna proktokolitída, ktorá postihuje hrubé črevo a Crohnova choroba, ktorá sa môže vyskytovať od  ústnej dutiny až po konečník.

Prípadov pribúda

Približne 400 pacientov evidujú v košickom centre pre zápalové ochorenia, ktoré je súčasťou I. internej kliniky Univerzitnej nemocnice L. Pasteura. Registrovaní sú tu prevažne pacienti z Košického, ale aj Prešovského kraja. Na Slovensku trpí týmito ochoreniami okolo 10-tisíc ľudí.
Krajská odborníčka pre gastroenterológiu Mária Zakuciová potvrdzuje, že sa zvyšuje počet ľudí s týmito ochoreniami.
„Výskyt na Slovensku je porovnateľný s výskytom v krajinách Európskej únie, teda 4,7 na 100-tisíc obyvateľov. Pred pätnástimi rokmi to bolo na porovnanie 1,5 na 100-tisíc obyvateľov.“

Iná diagnóza

Obe choroby sú genetického pôvodu, do života človeka ich však posúva rad ďalších faktorov. Medzi nimi najmä stres, pri Crohnovej chorobe fajčenie, ale aj zlý životný štýl vrátane stravovacích návykov.
Doktorka Zakuciová pripomína, že obidve ochorenia sa vyskytujú aj v detskom veku. Je potrebné ich včas podchytiť a správne liečiť, lebo vtedy je ich priebeh agresívnejší a tým aj možné komplikácie.
„Stáva sa, že ťažkosti trvajú i niekoľko rokov dozadu, len sú interpretované pod inou diagnózou a  definitívna diagnóza sa stanoví až v 20. - 30. veku života.“

Oddeľujú sa od života

Život s chorobou nedokážu prijať najmä muži a tým ani odporúčanú liečbu vrátane správnej životosprávy, čím sa znižuje kvalita ich života.
Liečba týchto ochorení si podľa odborníkov vyžaduje disciplinovaného pacienta, ktorý akceptuje všetky odporúčania ošetrujúceho lekára.
Keďže ide o chronické, nevyliečiteľné ochorenia, pacienti často trpia psychickými problémami, preto obmedzujú svoje spoločenské kontakty.
Chorým podľa odborníčky neostáva nič iné, len sa s chorobou „spriateliť“, pretože si  vyžaduje celoživotnú liečbu s pravidelnými kontrolami u ošetrujúceho lekára.

Najčastejšie choroby

Ulcerózna proktokolitída – ide o chronický zápal, ktorý postihuje sliznicu hrubého čreva a konečník.

Crohnova choroba – chronické zápalové  ochorenie, ktoré sa môže vyskytovať od  ústnej dutiny až po konečník a zápal prechádza celou hrúbkou steny čreva.

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001