Dnes je utorok 29. septembra 2020. Sviatok má Michal/Michaela zajtra má sviatok Jarolím .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Koronavírus

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow RÁDIO REGINA: Horúčavy spôsobujú ľuďom problémy
RÁDIO REGINA: Horúčavy spôsobujú ľuďom problémy Formátovať pre tlač

10 júl 2014    

Vysielané: 10.6.2014
Redaktor: Peter Béreš

Branislav Heldes, moderátor RTVS: "Horúčavy, ktoré v týchto dňoch zasiahli Slovensko, čoraz viac zamestnávajú záchranárov. Pomáhali už skoro trom stovkám ľudí, ktorí nezvládli vysoké teploty vzduchu a skolabovali. Bratislavský magistrát už prijal mimoriadne opatrenia. Lekári opäť pripomínajú – veľa pite a chráňte sa pred slnkom."

Peter Béreš, redaktor RTVS: "Problémy majú v týchto dňoch najmä starší ľudia, ľudia s vysokým tlakom či rôznymi chronickými chorobami."

(začiatok ankety)

Opýtaná: "Horúco je veľmi, ale tak pijem veľa vody. Ja mám cukor, tak troška mi to robí problém."

Opýtaný: "Tlak mám vysoký, takže ťažko to zvládam. Vidíte aj na mne teraz, že potím sa, potím sa, aj záťaž cítim.  Mám aj uterák zavlažený, takže dávam do krku, snažím sa."

(koniec ankety)

Peter Béreš: "Na Slovensku skolabovali už stovky ľudí. Boris Chmel z Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby."

Boris Chmel, Operačné stredisko Záchrannej zdravotnej služby (telefonát): "Od soboty, keď sa tie teploty vyšplhali na 30°, nám na Slovensku skolabovalo v dôsledku horúčav 295 ľudí, pričom 188 muselo byť po prvotnom ošetrení prevezených na ďalšie pozorovanie do nemocníc. Kolapsy tradične viac postihli ženy, bolo ich 172, záchranári pomohli 105 mužom a 18 deťom."

Peter Béreš: "Lekári tvrdia – ľudia každoročne v prvých horúcich dňoch preceňujú svoje sily a podceňujú prevenciu. Primárka 4. internej košickej Univerzitnej nemocnice Anna Tokarčíková."

Anna Tokarčíková, primárka IV. internej košickej Univerzitnej nemocnice: "Dôležitý je ten objem tekutín, ktoré do seba dostaneme, čiže aj do tých 3 litrov ak sme nútení tráviť viacej času vonku, tie hodiny cez poludnie je vhodné prikryť hlavu  nejakou pokrývkou, biely klobúčik, ľahká šatka, dobré sú aj tmavé okuliare, šaty by mali byť vzdušné, nie nejako tesne priliehajúce."

Peter Béreš: "V Bratislave pre horúčavy začali prijímať opatrenia. Riaditeľ kancelárie primátora Ľubomír Andrassy."

Ľubomír Andrassy, riaditeľ kancelárie primátora Bratislavy: "Od dnešného predpoludnia bude na  hlavnom námestí pristavená cisterna s pitnou vodou."

Peter Béreš: "Magistrát upozorňuje ľudí, aby nevchádzali do fontán a nepili z nich vodu. Je chemicky upravovaná a môže spôsobiť kožné či žalúdočné problémy. Aktuálne horúčavy majú trvať ešte 2 dni. Miroslav Šinger zo Slovenského hydrometeorologického ústavu."

Miroslav Šinger, Slovenský hydrometeorologický ústav: "Dnes očakávame, že najmä na západnom Slovensku a čiastočne aj v Banskobystrickom kraji, najmä v tej západnej časti, že teplota dnes vystúpi na 33 – 34° Celzia a tento prílev teplého vzduchu najmä na západné Slovensko vyvrcholí zajtra, kedy očakávame, že na krajnom juhozápade teplota môže dosiahnuť 35, ojedinele až 36° Celzia."

Peter Béreš: "Peter Béreš, RTVS."

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001