Štátna nemocnica v Košiciach bola slávnostne aj s nastúpenou vojenskou jednotkou otvorená 24. júna 1924. V tom období bola najväčšou a najmodernejšou nemocnicou na Slovensku so 600 posteľami. Oddelenie chirurgické malo 160 postelí, interné 140, kožno-pohlavné 140, očné 50, detské 50, pľúcne 50, infekčné 20, nemocnica mala prosektúru a jej pýchou boli štyri operačné sály.

historická fotografia hlavných budov, pracovisko Rastislavova 43
Prvým riaditeľom a súčasne primárom chirurgického oddelenia Štátnej nemocnice v Košiciach bol ustanovený MUDr. Jozef Uram. Nemocnica mala šesť primárov, osemnásť sekundárnych lekárov, jedného prosektora, civilné aj rehoľné ošetrovateľky, ktoré na túto prácu boli pripravované v rehoľnej ošetrovateľskej dvojročnej škole sv. Vincenta.
MUDr. Jozef Uram - prvý riaditeľ Štátnej nemocnice v Košiciach do roku 1929
Štátna nemocnica sa ku koncu dvadsiatych rokov dobudovávala a tým sa zvyšovala aj kapacita postelí. V roku 1928, kedy ich mala 848, sa už medzi východoslovenskými zdravotníkmi hovorilo o potrebe väčšej kapacity pre infekčné choroby. Tie stále ešte pretrvávali a keď sa objavila na Slovensku besnota a v r. 1928 bol zriadený v Štátnej nemocnici v Košiciach Pasteurov ústav s pôsobnosťou pre celé Slovensko a Podkarpatskú Rus pod týmto názvom: "Pasteurova ošetrovňa v Štátnej nemocnici v Košiciach".

jedna z prvých operačných sál
Svoj pavilón malo riaditeľstvo a hospodárska správa, byty pre primárov a ubytovanie pre personál. Strojovňa bola spojená s elektrárňou na výrobu vlastného prúdu. Nemocnica mala vlastnú práčovňu s dielňou na opravu bielizne a dezinfekčné miestnosti. Nemocničná kuchyňa na svoju dobu mala najmodernejšie zariadenie.
kuchyňa Štátnej nemocnice v Košiciach
Zvláštnosťou novej štátnej nemocnice bol jej francúzsky park, ktorý bol veľmi vhodným prostredím pre pacientov a skleníky s využitím na pestovanie zeleniny pre nemocničnú kuchyňu a pestovanie kvetín pre výsadbu v parku. V 19. storočí bol ukážkou záhradnej architektúry v Košiciach.
Súčasťou jubilujúcej nemocnice, ktorej priamym nasledovníkom je Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice, boli v minulosti pracoviská, ktoré sa neskôr osamostatnili:
- Záchranná služba
- Centrum pre liečbu drogových závislostí
- Klinika rádioterapie a onkológie (dnes Východoslovenský onkologický ústav a.s.)
- Kardiocentrum pozostávajúce z kardiologického a kardiochirurgického oddelenia (dnes Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb, a.s.)
UNLP Košice má v súčasnosti 1356 lôžok, takmer 3300 zamestnancov, medzi ktorými sú krajskí i hlavní odborníci MZ SR. V dvoch nemocničných areáloch sídli 33 lôžkových klinických pracovísk, všetkých medicínskych odborností
V UNLP Košice sa ročne uskutoční:
- vyše 55-tisíc hospitalizácií a takmer 700-tisíc ambulantných vyšetrení
- viac než 30-tisíc brušných a hrudných operácií
- 700 implantácií endoprotéz veľkých kĺbov
- 50 obličkových transplantácií
- 20 až 50 transplantácií rohovky
- 20 transplantácií periférnej kmeňovej bunky u hematoonkologických pacientov
- narodí sa približne 3000 detí
Ďalšie jedinečné výkony:
- intervenčná neurorádiológia pri náhlych cievnych mozgových príhodách a aneuryzmách mozgových ciev
- hlboká mozgová stimulácia
- špičkové neurochirurgické operácie
- rekonštrukčné operácie tvárových a lebečných kostí
- jedinečné operačné zákroky s využitím kmeňových buniek
- výkony pokročilej laparoskopie
UNLP je bázou pre výučbu Lekárskej fakulty UPJŠ, je držiteľom Certifikátu integrovaného manažérstva kvality podľa normy ISO 9001:2008, Certifikátu bezpečnosti a kvality a Osvedčenia o spôsobilosti vykonávať výskum a vývoj.
|