Dnes je utorok 17. júla 2018. Sviatok má Bohuslav zajtra má sviatok Kamila .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností

    


Domovská stránka arrow web arrow Udialo sa... arrow "Jesenná OCEDUKA"
"Jesenná OCEDUKA" Formátovať pre tlač

05 november 2014    

V dňoch 27. až 29. 10. 2014 sa v réžii Psychiatrického oddelenia UNLP Košice uskutočnil pilotný edukačný blok „Jesenná OCEDUKA“. Program bol vytvorený  terapeutickým tímom Psychiatrického oddelenia (MUDr. E. Pálová, PhD., primárka oddelenia, PhDr. Z. Vasiľková, PhDr. M. Kovaničová, CSc) špeciálne pre skupinu obsedantno-kompulzívnych pacientov a je v tejto oblasti novinkou. OCEDUKA je dostupná nielen pacientom oddelenia, zúčastniť sa môže každý, koho sa táto problematika týka.

Image

Jednotlivé prednášky sa týkali prejavov obsedantno-kompulzívnej poruchy (OCD) v celom spektre možných symptómov, etiológie, farmakologickej liečby a dlhodobého využívania techník kognitívno-behaviorálnej psychoterapie. OCEDUKy sa zúčastnilo 23 pacientov, viacerí aj so svojimi rodinnými príslušníkmi, ktorí s vďakou ocenili celý program. „Jednoznačne sa ukazuje, že tieto podporné aktivity prispievajú k zvýšeniu kompliancie a chuti pacienta prispieť k liečbe aj vlastnou aktivitou,“ dodala primárka Psychiatrického oddelenia MUDr. Eva Pálová, PhD.

Obsedantno-kompulzívna porucha prejavujúca sa nutkavými myšlienkami a ritualizovaným správaním patrí k úzkostným poruchám. Obsesie a rituály sú nezmyselné okoliu, ale aj samotnému pacientovi. Napriek tomu im nedokáže odolať a v extrémnych prípadoch sa im venuje často aj hodiny. Liečba býva zdĺhavá a komplikovaná a terapeutický efekt je daný odpoveďou na psychofarmakologickú liečbu s následným pripojením vlastnej práce pacienta pomocou psychoterapeutických intervencií. Vzhľadom k tomu, že významným prvkom v komplexnom prístupe je aj edukačná zložka, ďalším edukačným blokom bude „Jarná OCEDUKA“.

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 28 november 2014 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001