Dnes je utorok 17. júla 2018. Sviatok má Bohuslav zajtra má sviatok Kamila .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Udialo sa... arrow VI. európsky narkoleptický deň
VI. európsky narkoleptický deň Formátovať pre tlač

15 apríl 2015    

V dňoch 14.-15. marca 2015 sa v nemeckom Münsteri uskutočnil
v poradí už šiesty európsky deň narkolepsie, na ktorom sa stretli somnológovia zaoberajúci sa výskumom a liečbou narkolepsie so zástupcami 12 európskych združení pacientov s týmto ochorením. Univerzitnú nemocnicu L. Pasteura Košice (UNLP) reprezentovali na odbornej konferencii špecialisti zo Spánkového laboratória Neurologickej kliniky.

Image
Foto: archív UNLP Košice

Odborné prednášky boli venované najnovším poznatkom o patogenéze a liečbe ochorenia a výsledkom získaným z Európskej narkoleptickej databázy. V súčasnosti je v projekte zapojených 26 spánkových centier a laboratórií zo 14 európskych krajín, vrátane Slovenska. Vytvorenie databázy, ktorej súčasťou je aj Neurologická klinika UNLP a LF UPJŠ Košice, bolo nevyhnutné pre celoeurópsky výskum.

Databáza pracovísk eviduje a sleduje pacientov s narkolepsiou, ktorí sa zúčastňujú na výskume tejto diagnózy, výsledkom čoho rozšírenie poznatkov a zlepšenie liečebného manažmentu narkolepsie: „V Európe existuje niekoľko výnimočných centier zaoberajúcich sa výskumom narkolepsie a častejšie stretnutia odborníkov z týchto a ďalších pracovísk nepochybne pomohlo akcelerácii spolupráce v Európe v poslednej dobe, boli niektoré spolupráce len bilaterálne. Európska narkoleptická databáza naštartovala spoločný výskum, vytvorila a ďalej rozvíja veľkú databázu, čo určite bude viesť k ďalšiemu pokroku v skúmaní tejto choroby. Informačná aktivita narkoleptickej databázy pripravuje podmienky, aby sa zlepšila starostlivosť a sociálna situácia pacientov s narkolepsiou, ktorá je doposiaľ ako choroba málo známa a je nedostatočne vnímaná ako významne hendikepujúca choroba,“ tvrdí prof. Karel Šonka, neurológ, dlhoročný spolupracovník a tútor Spánkového laboratória Neurologickej kliniky UNLP Košice a LF UPJŠ, pôsobí na Neurologickej klinike a v Centre klinických neurovied 1. lekárskej fakulty Univerzity Karlovej a vo Všeobecnej fakultnej nemocnici v Prahe.

Stretnutie pacientskych organizácií prispelo k výmene skúseností s liečbou, uhrádzaním zdravotnej starostlivosti a hovorili aj o legislatívnych otázkach v súvislosti so žiadosťami o vodičské oprávnenie u pacientov s narkolepsiou v jednotlivých členských krajinách.
Súčasťou stretnutia boli aj sprievodné podujatia s cieľom informovať verejnosť o tomto zriedkavom ochorení.

Prof. Šonka: „V posledných rokoch sa objavujú nové alebo novo vyskúšané molekuly pre liečbu narkolepsie a dennej spavosti, ktoré prinášajú pacientom veľký profit. Na druhej strane však chýba štúdia o moderných liekoch pre vzácne ochorenia ako je idiopatická hypersomnia, ale i narkolepsia. A v neposlednom rade je problémom obmedzovanie dostupnosti liečby pre detských pacientov.“

Zaujímavé sú aj výsledky štúdie o narkolepsii v tehotenstve: „Ženy s narkolepsiou sa nemusia obávať tehotenstva, pretože nie sú podstatné rozdiely oproti bežnej populácii. Výsledky štúdie dokazujú, že kataplexia pri pôrode sa vyskytla u necelého 1% pôrodov žien s narkolepsiou a kataplexiou. Zároveň treba povedať, že ženy s narkolepsiou a kataplexiou rodia častejšie cisárskym rezom, dôvod nebol skúmaný, ale vedci predpokladajú, že to môže byť ovplyvnené obavou pôrodníka z kataplexie. Prakticky dôležité bolo zistenie, že narkoleptičky potrebujú po pôrode väčšiu podporu rodiny vzhľadom k spavosti. Štúdia sa nevyjadruje k vplyvu medikácie na tehotenstvo, pretože lieky v tehotenstve referovalo len minimum pacientok,“ vysvetlila MUDr. Eva Feketeová z ambulancie pre poruchy spánku a bdenia Neurologickej kliniky UNLP a LF UPJŠ, priama účastníčka marcovej konferencie v Nemecku.  

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 16 apríl 2015 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001