COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je pondelok 19. októbra 2020. Sviatok má Kristián zajtra má sviatok Vendelín .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow web arrow Nemocnica v médiách arrow SITA/KORZÁR: Ochrnutá žena porodila zdravého chlapčeka
SITA/KORZÁR: Ochrnutá žena porodila zdravého chlapčeka Formátovať pre tlač

15 január 2007    

    Agentúra SITA 12.1.2007
    KOŠICE - Zdravého, riadne donoseného chlapčeka priviedla na svet na druhej gynekologicko-pôrodníckej klinike Fakultnej nemocnici L. Pasteura ťažko telesne postihnutá Katarína Štulrajterová, ktorá je ochrnutá od hrudníka dolu. Ako dnes na tlačovej besede informovali zástupca prednostu kliniky Ladislav Rosocha a primárka neonatologického oddelenia Božena Pšeničková, chlapček pri narodení vážil 3190 gramov a meral 51 centimetrov. Dostal meno Jakubko.
   „Bol to unikátny pôrod tým, že dieťatko sme na svet priviedli cisárskym rezom a žena bola počas zákroku pri plnom vedomí, takže krátko po pôrode si mohla Jakubka privinúť na hruď. Vzhľadom na necitlivosť dolnej časti tela rodičky nebola potrebná žiadna anestézia. Samotný začiatok spontánneho pôrodu sme diagnostikovali pomocou prístrojov,“ povedal Rosocha. Dodal, že nepozná podobný prípad na Slovensku.
    „Som nesmierne šťastná. S partnerom sme túžili po dieťatku niekoľko rokov. Lekári však boli pesimistickí a vzhľadom na moje zdravotné postihnutie mi nedávali veľkú nádej na otehotnenie. Už sme dokonca uvažovali o adopcii, keď som po štyroch rokoch nečakane otehotnela,“ prezradil čerstvá mamička. Pani Katarína pochádza z čierneho Balogu a ochrnula ako 16-ročná pri autonehode. Niekoľko týždňov ležala v kóme, a keď sa prebrala, dozvedela sa, že zvyšok života bude pripútaná na invalidný vozík. V súčasnosti žije s druhom Jaroslavom Pástorom v Nižnej Hutke. Starať sa o Jakubka pomôže šťastnej dvojici Katkina mama, ktorá s nimi žije v spoločnej domácnosti.
    Ako uviedla primárka Pšeničková, chlapček je po zdravotnej stránke v poriadku, no kŕmiť ho musia umelou výživou, pretože mama ho vzhľadom na prekonané zdravotné problémy nemôže kojiť. Mladá rodina by ocenila, keby im niekto podal pomocnú ruku pri zabezpečení umelej výživy, či jednorazových plienok, alebo pomohol s vybudovaním bezbariérového prístupu do záhradky pri dome.
    Fakultná nemocnica odpustí ťažko zdravotne postihnutej Kataríne poplatok za výber lekára, pôrodník Rosocha sa vzdal nároku na odmenu. Kataríne bezplatne poskytli ubytovanie v nadštandardnej izbe, kde s ňou tieto dni trávi aj jej partner. Jaroslav Pástor je vôbec prvým mužom, ktorý využil možnosť stráviť so svojou partnerkou pobyt v nemocnici.

    KORZÁR, 13.1.2007 
    Ochrnutá žena priviedla na svet zdravého chlapčeka (krátené)
    Košice - Katarína Štulrajterová má 28 rokov, pochádza z Čierneho Balogu a so svojím o rok starším druhom Jaroslovavom Pástorom žije v Nižnej Hutke v okrese Košice-okolie. V roku 1994 bola ako 16-ročná účastníčkou dopravnej nehody. Po nej ležala niekoľko týždňov v kóme a keď sa prebrala zistila, že zvyšok života strávi na invalidnom vozíku. Dôsledkom ťažkých zranení totiž bola paraplégia - ochrnutie od hrudníka nadol. Dolné končatiny má mladá žena totálne nehybné, horné čiastočne. Dokáže hýbať rukami, ale prstami na nich už nie. Napriek ťažkému zdravotnému postihnutiu K. Štulrajterová v stredu porodila zdravého, riadne donoseného chlapčeka. Jakubko mal po pôrode 3190 gramov a 51 centimetrov.
    Po prijatí K. Štulrajterovej na II. Gynekologicko-pôrodnícku kliniku FN L. Pasteura (FNLP) Košice, plánovali lekári uskutočniť pôrod vo štvrtok, 11. januára. "No už po niekoľkých hodinách začali u pacientky pravidelné kontrakcie, preto bolo potrebné graviditu ukončiť," uviedol zástupca prednostu kliniky Ladislav Rosocha, ktorý Jakubkovi pomáhal v stredu krátko pred 20.00 hod. na svet. "Vzhľadom k diagnóze mamičky šlo o pôrod cisárskym rezom, bol bez akýchkoľvek komplikácií."
    Ako L. Rosocha dodal, za 18 rokov praxe sa s podobným prípadom na Slovensku ešte nestretol. Katarína má necitlivú dolnú časť tela, preto u nej nebola potrebná pri pôrode žiadna anestéza, rodila pri plnom vedomí. Podľa primárky Neonatologického oddelenia FNLP Boženy Pšeničkovej, chlapček je po zdravotnej stránke v poriadku. Matka však z dôvodu svojej diagnózy nemôže dojčiť a tak Jakubka musi kŕmiť umelou stravou.
    Vedenie II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky poskytlo Kataríne bezplatne nadštandardnú izbu a J. Pástor je vôbec prvým otcom, ktorý využil len nedávno zavedenú službu, stráviť v nemocnici pobyt s partnerkou a byť jej celý čas nablízku. Vedenie FN L. Pasteura zároveň rozhodlo, že mamičke odpustí poplatok za výber lekára pri pôrode, finančnej odmeny sa vzdal aj pôrodník L. Rosocha.

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 17 január 2007 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001