Transplantácia obličky je v dnešnej dobe metódou voľby liečby väčšiny pacientov so zlyhaním obličiek, môže byť realizovaná od mŕtveho alebo od žijúceho darcu.
28. januára 2015 sa v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice (UNLP) a súbežne v Univerzitnej nemocnici Martin (UNM) uskutočnila, prvýkrát v histórii Slovenska, výmenná krížová transplantácia obličiek od žijúcich darcov medzi dvomi transplantačnými centrami. Odber obličky od darcu vykonali transplantační chirurgovia UNLP retroperitoneoskopickou metódou, ktorá bola do klinickej praxe UNLP zavedená v novembri 2014.

Foto: Dionýz Kiss
Manželská obetavosť a súrodenecký cit zohrali kľúčovú rolu pri riešení zdravotného stavu dvoch pacientov závislých na dialýze. V prípadoch oboch párov darcovia chceli za života pomôcť svojim blízkym, avšak kvôli nezlúčiteľnosti krvných skupín nebolo priame darcovstvo možné. Vďaka profesionálnemu prístupu lekárov transplantačných centier univerzitných nemocníc v Košiciach a Martine bola zrealizovaná výmenná krížová transplantácia obličiek.

zvľava sestry: Alena Bagárová, Oľga Barbušová
vpravo: manželia Tomanoví
Darovať inej osobe životne dôležitý orgán je s určitosťou prejavom mimoriadnej šľachetnosti. Svoje o tom vie aj darkyňa Oľga Barbušová, výnimočná a obetavá žena, ktorá svojim dôležitým rozhodnutím a odhodlanosťou pomohla svojej sestre a skvalitnila život celej rodine.

zľava: Alena Bagárová - príjemkyňa obličky, Oľga Barbušová - darkyňa obličky
„Darovanie obličky na transplantáciu počas života svojmu genetickému príbuznému alebo emocionálne spriaznenej osobe je proces, ktorý sa začína rozhodnutím pomôcť, pokračuje detailnými vyšetreniami, ktoré zabezpečujeme ambulantne resp. krátkou hospitalizáciou a vrcholí odberom obličky, ktorá je do dvoch hodín natransplantovaná príjemcovi. Život po odbere jednej obličky u správne vyšetreného darcu za života je prakticky bez obmedzení, doživotne je potom sledovaný v našej ambulancii,“ zhrnula MUDr. Tatiana Baltesová, PhD, zástupkyňa primára Transplantačného oddelenia UNLP.
MUDr. Peter Závacký, primár I. chirurgickej kliniky UNLP Košice a UPJŠ LF, vedúci operačného tímu pri transplantácii: “Celý proces krížovej transplantácie bol komplikovaný naviac skutočnosťou, že u košickej príjemkyne išlo v poradí už o druhú transplantáciu obličky, pričom prvú jej organizmus neprijal. Pacientka bola imunologicky stigmatizovaná, preto bola nevyhnutná veľmi dôkladná predoperačná imunologická príprava a intenzívna perioperačná a pooperačná imunosupresívna liečba. Som rád, že transplantačný program je jednou z priorít UNLP a vedenie našej nemocnice ho podporuje.“
MUDr. Erik Tóth z I. chirurgickej kliniky a vedúci operačného tímu pri odbere obličky metódou retroperitoneoskopickej nefrektómie hovorí o benefite pre darcu: „Výhodou tohto miniinvazívneho prístupu v porovnaní s otvoreným prístupom sú: menšia pooperačná bolesť (potreba menších dávok analgetík), kratšia doba hospitalizácie, rýchlejšie uzdravenie a skorší návrat do bežného života, lepšia kvalita života a tiež lepší kozmetický efekt.“
MUDr. Milan Maďar, MPH, riaditeľ UNLP, považuje aktivity Transplantačného centra UNLP za „jeden z komplexných multidisciplinárnych programov našej univerzitnej nemocnice, ktorý nás stavia do pozície lídra medzi poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti regiónu na východe Slovenska.“

účastníci tlačovej besedy v UNLP Košice, zľava:
p. Bagárová, p. Barbušová, MUDr. Tóth, MUDr. Závacký, MUDr. Baltesová, PhD., MUDr. Maďar, MPH
Sedmička je magické číslo a reálne sedem orgánov od mŕtveho darcu sa dá použiť na transplantáciu. Srdce, pľúca, pečeň, dve obličky, pankreas, črevo. „Sedem životov“ je názov kampane Slovenskej transplantologickej spoločnosti Slovenskej lekárskej spoločnosti pod záštitou Ministerstva zdravotníctva SR, ktorá má upozorniť na problematiku darcovstva na Slovensku.
„V minulom roku sa na Slovensku uskutočnilo 117 transplantácií obličiek, 17 transplantácií srdca a 23 transplantácií pečene. 46 obličiek (teda takmer 40 percent) bolo transplantovaných v Košiciach, okrem Košíc a Martina sa obličky transplantujú ešte v Bratislave a Banskej Bystrici. Slovensko patrí medzi krajiny s najnižším počtom orgánových transplantácií v Európe. V Španielsku a Chorvátsku, ktoré patria medzi najaktívnejšie krajiny sveta v oblasti transplantácií, sú vládou podporované programy, vďaka ktorým je ich odberová a transplantačná aktivita rádovo vyššia ako na Slovensku. Hlavnou myšlienkou týchto programov je predovšetkým podpora identifikácie potenciálnych darcov orgánov. A v týchto programoch sa snažíme aktívne vystupovať aj my,“ konštatuje MUDr. Ľuboslav Beňa, PhD., CETC, primár Transplantačného oddelenia UNLP a hlavný transplantačný koordinátor SR.

dojaté sestry pred novinármi v Košiciach
|