Dnes je streda 8. júla 2020. Sviatok má Ivan zajtra má sviatok Lujza .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania
Koronavírus

    


Domovská stránka arrow web arrow Nemocnica v médiách arrow REUTEURS HEALTH: Zápal sa spája s hypertenziou pri CHOCHP
REUTEURS HEALTH: Zápal sa spája s hypertenziou pri CHOCHP Formátovať pre tlač

17 január 2007    

       NEW YORK (Reuters Health) – Systémový zápal môže byť v pozadí pľúcnej hypertenzie pri chronickej obštrukčnej chorobe pľúc (CHOCHP), ako uvádzajú slovenskí vedci v augustovom čísle odborného časopisu Chest.1
      „Pľúcna hypertenzia dramaticky zhoršuje už aj tak nepriaznivú prognózu pacientov s CHOCHP“, povedala pre Reuters Health profesorka Ružena Tkáčová, vedúca výskumného tímu. „Naše výsledky poukazujú na to, že systémový zápal by mohol prispievať ku vzniku pľúcnej hypertenzie.“

       Prof. Tkáčová z Lekárskej fakulty a Fakultnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach a jej spolupracovníci prišli k uvedenému záveru na základe štúdie vykonávanej u 19 pacientov s CHOCHP a pľúcnou hypertenziou a 24 chorých bez pľúcnej hypertenzie.
U pacientov s pľúcnou hypertenziou boli prítomné významne vyššie koncentrácie C-reaktívneho proteínu (CRP) a tumor-nekrotizujúceho faktora alfa v sére v porovnaní s pacientmi bez hypertenzie.
      Analýza údajov ukázala, že obsah kyslíka v artériovej krvi a logaritmované hodnoty koncentrácie CRP v sére boli nezávislými prediktormi pľúcnej hypertenzie.
      Ako vedci poznamenali, tieto výsledky pridávajú ďalšiu informáciu k poznatkom svedčiacim proti teórii, že pokles obsahu kyslíka v artériovej krvi je jediným významným faktorom vyvolávajúcim pľúcnu hypertenziu u pacientov s CHOCHP.
     „Ovplyvnenie systémového zápalu by sa mohlo stať cieľom novovyvíjaných liečiv s potenciálom spomaliť rozvoj pľúcnej hypertenzie a zlepšiť tak prognózu pacientov s CHOCHP,“ uviedla doktorka Tkáčová.
      Dr. Don D. Sin zo St. Paul´s Hospital v kanadskom Vancouveri, autor sprievodného redakčného úvodníka k článku, pre Reuters Health povedal, že táto cesta sa javí ako sľubná, „s hlavným cieľom zlepšiť kvalitu života a predĺžiť prežívanie pacientov s CHOCHP.“ 

David Douglas, 2006; 130: 326-333

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 17 január 2007 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001