Vysielané: 14.5.2015
Redaktor: Jozef Kačmáry
Adriana Kmotríková, moderátorka: "Pani Oľga z východného Slovenska by dokázala pre svojich blízkych urobiť čokoľvek. Dokonca aj darovať kúsok seba samej. A to doslova."
Ľuboš Sarnovský, moderátor: "Svojej sestre, ktorá o ničom netušila, sa rozhodla darovať obličku, ktorá jej môže zachrániť život. Lenže lekári zistili, že nie je vhodnou darkyňou."
Adriana Kmotríková: "Odhodlaná žena sa však prihlásila do programu krížovej transplantácie a verí, že svojou obličkou niekoho napokon zachráni, rovnako ako niekto cudzí jej sestru."
MUDr. Peter Závacký, primár chirurgickej kliniky UNLP Košice: "Len plakať, plakať, smiať sa a radovať sa."
Jozef Kačmáry, redaktor: "V pohotovosti a v plnom nasadení sú štyri operačné tímy. Táto mimoriadna zaťažkávacia skúška pre lekárov sa odohráva ešte začiatkom tohto roka. Súčasne musia operovať štyroch ľudí. Dvaja z nich zachraňujú život svojim najbližším. Život pani Aleny sa roky točil len okolo nemocnice. Pre ochorenie obličiek musela trikrát týždenne podstúpiť dlhú dialýzu. V tom sa však ozval anjel, o ktorom netušila, ale pritom vyrastali v jednej izbe."
Oľga Barbušová, darkyňa obličky: "Nikdy ma nepožiadala o to. Ja som sa sama ponúkla."
MUDr. Peter Závacký: "Neuveriteľné rozhodnutie."
Alena Bagárová, príjemkyňa obličky: "Sestra ma vyslobodila od toho všetkého."
Jozef Kačmáry: "Oľga sa totiž rozhodla jej jednu obličku darovať. A keďže nemali rovnakú krvnú skupinu, svoj orgán ponúkla na výmenu."
MUDr. Peter Závacký: "Darujete orgán cudziemu človeku s nádejou, že sa pomôže aj vášmu blízkemu."
Oľga Barbušová: "Pre mňa to bolo úplne samozrejmé."
Jozef Kačmáry: "V martinskej nemocnici evidovali manželov. Muž nemohol darovať obličku manželke a tak si ich zamenili medzi sebou. Manžel Alene a Oľga zas jeho manželke. Po prvý raz na Slovensku im obličky dokonca transplantovali veľmi jemnou laparoskopickou metódou."
MUDr. Milan Maďar, riaditeľ univerzitnej nemocnice v Košiciach: "Ten operačný rez je oveľa menší ako pri klasickej operácii, lepší kozmetický efekt. Teraz niekomu na tom záleží, niekomu nie. To máte tak, ako niekedy keď žlčník vám vyberali veľkým rezom, teraz vám zavedú do brušnej dutiny dva-tri porty a je to vybavené."
Jozef Kačmáry: "Najväčšia hrdinka tohto príbehu, ktorá krížovú transplantáciu v dvoch mestách súčasne iniciovala, môže pokračovať vo svojej záľube v stolnom tenise, v ktorom mimochodom reprezentovala aj Slovensko na paralympiáde."
MUDr. Tatiana Baltesová, Transplantačné oddelenie UNLP Košice: "Vedú plnohodnotný život."
Oľga Barbušová: "Mám z toho dobrý pocit, že setra je vlastne na tom lepšie zdravotne, z toho mám dobrý pocit. Ale nemám pocit, že by som urobila niečo výnimočné."
|