Uverejnené: 14.8.2015 o 19:00; Správy RTVS
Redaktorka: Ivana Fedorová
Janette Štefánková, moderátorka: "V Kráľovej pri Senci zomrel muž pravdepodobne po uštipnutí sršňom. Odborníci varujú, že v horúcich dňoch je bodavý hmyz agresívnejší."
Viliam Stankay, moderátor: "Viac bodnutí hmyzom registrujú aj lekári. Aj v košickej nemocnici ošetria denne niekoľko takýchto prípadov. Podľa odborníka sú v tropických teplotách niektoré druhy hmyzu agresívnejšie."
Ivana Fedorová, redaktorka: "Tridsaťjedenročného muža skoro ráno vo včelárskom skanzene v Kráľovej pri Senci pravdepodobne poštípal sršeň. Muž v skazene prespával, privolaným záchranárom sa ho už nepodarilo oživiť. Podľa záchranárov dostal anafylaktický šok."
Jozef Minár, zastupujúci hovorca záchranárov (telefonát): "Spolubývajúci volal, že upadá do bezvedomia, nevládze dýchať. Bola okamžite vyslaná Záchranná zdravotná služba. Po príchode lekár na mieste napriek veškerej snahe, bohužiaľ, skonštatoval úmrtie."
Ivana Fedorová: "Podľa údajov z národného centra zdravotníckych informácií v dôsledku uštipnutia osou, včelou a sršňom zomreli od roku 2012 do roku 2014 štyria ľudia. Pre zdravého človeka nemusí byť uštipnutie nebezpečné, ak však začne mať problémy s dýchaním, ide o sekundy. Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura eviduje v týchto dňoch zvýšený počet prípadov."
Ladislava Šustová, hovorkyňa UNLP v Košiciach: "Najčastejšie sú uštipnutia sršňom a pribúdajú tiež uštipnutia osou a ovadom. Denne ošetríme v priemere päť takýchto prípadov."
Zoltán Sidor, primár Oddelenia urgentného príjmu, UNLP Košice: "Ako pri každej otrave, človek začína mať pocit, že sa nevie nadýchnuť. Samozrejme, že to vedie k panike, prichádza slabosť, zvracanie, napínanie na zvracanie, hnačky. Je potrebné ukľudniť pacienta, kontaktovať záchrannú zložku a dopraviť ho do nemocnice."
Ivana Fedorová: "Ak sa chystáte oddychovať v odľahlej lokalite, lekár radí mať po ruke antihistaminiká. Najnebezpečnejšie je uštipnutie v ústnej dutine, to opuchne každému. Lekári preto varujú pred pitím sladkých nápojov z plechoviek, či nepriesvitných fliaš."
Zoltán Sidor: "Bodnutia do oblasti úst, do oblasti jazyka patria do nemocnice."
Ivana Fedorová: "Pri návšteve lekára je dôležité vedieť, čo nás bodlo. Reakcia môže nastať ihneď po bodnutí ako anafylaktický šok, no môže sa dostaviť dokonca až na druhý deň. Suché a horúce počasie aktivizuje niektoré druhy hmyzu."
Branislav Peťko, riaditeľ Parazitologického ústavu SAV: "Tieto teploty skôr vyhovujú muchám, ako sú ovady, mušky."
Ivana Fedorová: "Podľa slov odborníka, na druhej strane pôsobia negatívne na kliešte a komáre."
|