Dnes je štvrtok 12. decembra 2019. Sviatok má Otília zajtra má sviatok Lucia .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania

    


Domovská stránka arrow web arrow Udialo sa... arrow Britská veľvyslankyňa otvorila galériu „Cesta životom“
Britská veľvyslankyňa otvorila galériu „Cesta životom“ Formátovať pre tlač

30 január 2007    

Za účasti Jej Excelencie pani Judith Macgregor vo štvrtok 25. januára 2007 slávnostne otvorili vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura Košice galériu prác pacientov I. Psychiatrickej kliniky (pracovisko na Triede SNP 1). Prestrihnutie pásky bolo zhodou okolností poslednou oficiálnou aktivitou Judith Macgregor vo funkcii britskej veľvyslankyne na Slovensku, ktorá prevzala záštitu nad otvorením zaujímavej galérie prezentujúcej práce pacientov.

Image

Foto: Dionýz Kiss. Jej Excelencia Judith Macgregor (vľavo) a predn. I. Psychiatrickej kliniky FN L. Pasteura MUDr. Eva Pálová, PhD. si prezerajú obrazy pacientov

Ako sa Judith Macgregor vyjadrila, starostlivosť o psychiatrických pacientov na Slovensku je podobná ako v Anglicku. Jej Excelencia ocenila skrášľovanie prostredia, v ktorom prebieha liečba a využívanie arteterapie ako liečebnej metódy. „Myslím si, že teraz to tu budú mať pacienti krajšie, veselšie a príjemnejšie,“ poznamenala pri otvorení galérie Judith Macgregor a dodala, že názov galérie jej evokuje jej cestu  životom po Slovensku.

Myšlienka vytvoriť z dielok pacientov galériu skrsla v hlave prednostky I. Psychiatrickej kliniky FN L. Pasteura MUDr. Evy Pálovej, PhD. V spolupráci s akademickou maliarkou Katarínou Blažovou usporiadali obrazy ľudí s psychickými problémami tak, aby podčiarkovali myšlienku zmeny – od tých vyjadrujúcich smútok a melanchóliu krátko po hospitalizácii, až po tie, ktoré odzrkadľujú radosť a zmysel života, keď sa pacient zotavuje. Mnohé zaujali svojou farebnosťou, pestrosťou a veľkou fantáziou autorov, ktorí dali na papier a plátno svoje pocity. Pod obrazmi však chýbajú ich mená kvôli anonymite a názvy – aby si v nich každý našiel to svoje...

Image

Foto: Dionýz Kiss. Slávnostné otvorenie galérie bolo posledným oficiálnym aktom Judith Macgregor na poste britskej veľvyslankyne. V pravo námestník riaditeľa FNLP pre liečebno-preventívnu starostlivosť MUDr. Ladislav Virág.

Image

Foto: Dionýz Kiss. Otvorenie galérie "Cesta životom" sa uskutočnilo za prítomností médií. Jej Excelencia Judith Macgregor ocenila význam arteterapie v liečbe psychických porúch.


 

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 01 február 2007 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001