COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je štvrtok 25. februára 2021. Sviatok má Frederik/Frederika zajtra má sviatok Viktor .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow Teplé počasie vyhnalo dotieravé kliešte z úkrytov
Teplé počasie vyhnalo dotieravé kliešte z úkrytov Formátovať pre tlač

14 apríl 2016    

Kliešte sa neriadia kalendárom. Ak sa teplota vzduchu drží niekoľko dní po sebe nad desiatimi stupňami, prebudia sa a vylezú zo skrýš. Preto pohyb v jarnej prírode sa neodporúča
bez prevencie v podobe repelentových preparátov. Nebezpečný parazit, prenášajúci kliešťovú encefalitídu a lymskú boreliózu už prenikol do mestských parkov a záhrad, zároveň sa postupne presúva aj do vyšších nadmorských výšok.

Kliešť číha na človeka najmä v tráve, preto je potrebné sa pred výletom do prírody vhodne obliecť. Odporúča sa vyhnúť krátkym rukávom a krátkym nohaviciam svetlej farby. Tie by mali byť zasunuté do topánok, prípadne je možné mať pod nimi ešte podkolienky. Je tiež dobré natrieť sa prípravkom proti bodavému hmyzu, či zaočkovať sa. Po návrate z prírody je potrebné vytriasť šaty a dobre poprezerať celé telo a skontrolovať aj domácich miláčikov, keďže tento parazit má len niekoľko milimetrov a mnohí si ho všimnú, až keď je nasatý krvou a zväčšený. Neurobíte chybu, ani keď si šaty odložíte do koša na pranie a dôkladne sa osprchujete. Kliešť sa nemusí prisať hneď. Putujúc po koži a záhybmi šatstva môže miesto na prisatie hľadať aj niekoľko hodín. Najradšej má tenšie časti kože ( ohyby lakťov a kolien,  slabiny, brucho, podpazušie, uši, či oblasť okolo pohlavných orgánov ).
Netreba sa spoliehať na to, že miesto, kde sa prisal kliešť, nás začne svrbieť. Môže to byť až na druhý deň, pretože kliešť nejaký čas do ranky vypúšťa znecitlivujúcu látku. Z hľadiska pravdepodobnosti prenosu infekcie je vhodné odstrániť ho čím skôr.

Ako správne odstrániť kliešťa: stačí pinzeta a dezinfekcia
• Kedysi sa odporúčalo udusiť zahryznutého kliešťa olejom alebo mastným krémom. Lenže ak je kliešť nakazený, infekcii len uľahčíme cestu do tela. Dusiaci sa kliešť totiž vyvráti obsah svojich vnútorností do rany.
• Ďalším mýtom je krútenie kliešťa v smere či proti smeru hodinových ručičiek. Kliešť nemá závit, drží sa podobným mechanizmom ako príchytka v stene.
• Pred odstránením ho polejte či postriekajte nejakou dezinfekciou, najlepšie s obsahom alkoholu. Ak nemáte poruke dezinfekčný prostriedok z lekárne, použite alkoholický nápoj alebo parfum. Niekto pripúšťa aj použitie hustej mydlovej peny, keďže mydlo má aj dezinfekčný účinok (najmä antibakteriálne).
• Kliešťa uchopte pinzetou či klieštikmi na vyberanie kliešťov z lekárne čo najbližšie pri koži a pokúste sa ho doslova vykývať. Neponáhľajte sa, snažte sa ho nerozpučiť. Následne ranu opäť dezinfikujte.
• Včasné odstránenie kliešťa je dôležité, ale ak ste v lese a nemáte so sebou nijaké pomôcky, odstráňte si ho radšej až doma. Ak sa stane, že časť kliešťa ostane v koži, netreba robiť paniku. Miesto ošetrite masťou s obsahom antibiotika a zvyšok kliešťa sa po čase vylúči mimo kože podobne ako drevená trieska. Vhodnejšie je vyhľadať lekára, ktorý vám odtrhnutú hlavičku kliešťa odborne a za sterilných podmienok odstráni.

MUDr. Ladislav Virág, primár Kliniky infektológie a cestovnej medicíny upozorňuje, že v podstate celá stredná Európa je jedným veľkým ohniskom, kde hrozí nákaza kliešťovou encefalitídou i boreliózou. Pozor si treba dať najmä v susedných Čechách, v Rakúsku, Maďarsku, nemeckom Bavorsku, Slovinsku i pobaltských štátoch.
„Vlani sme hospitalizovali 6 pacientov s kliešťovým zápalom mozgu a mozgových blán a 14 pacientov s boreliózou. Tohto roku sme ešte prípad kliešťového zápalu mozgu a mozgových blán nezaznamenali, ale vyšetrili sme už troch pacientov s podozrením na boreliózu,“ uviedol MUDr. Virág.

Najväčší výskyt kliešťov je od apríla do októbra. Sezóna kliešťov zvyčajne vrcholí v júli.

Anaplazmóza je bakteriálna infekcia s inkubačnou dobou 1–3 týždne od prisatia kliešťa a má príznaky pripomínajúce chrípku. Vyvoláva horúčky, nechutenstvo, bolesti hlavy. Lieči sa antibiotikami. Na Slovensku u človeka dosiaľ nebola zistená, dôvodom však môže byť aj to, že lekári nemali možnosť ju odhaliť. U pacienta ju prvýkrát diagnostikovali v roku 1997 v Slovinsku. Ak má teda človek po tom, čo si našiel kliešťa, príznaky podobné chrípke, mal by vyhľadať lekára.

Lymská borelióza má bakteriálny pôvod, takže sa dá v skorom štádiu úspešne liečiť antibiotikami. Neliečená lymská borelióza môže prejsť do chronických problémov srdca a nervov, môže skončiť aj smrťou. Čím dlhšie je nakazený kliešť prisatý, tým je riziko prenosu na človeka vyššie. V našich podmienkach očkovanie proti lymskej borelióze dosiaľ nejestvuje. Odhaduje sa, že v našich podmienkach je nakazených boréliami priemerne 15–25 % kliešťov.
Je to niekoľkonásobne vyšší výskyt ako v prípade kliešťovej encefalitídy, kde sa hovorí o 2 % kliešťov nakazených nebezpečným vírusom.
Po približne 3–32 dňoch od nákazy sa v mieste uhryznutia kliešťom objaví u 60–80 % pacientov červená škvrna, ktorá sa postupne zväčšuje a uprostred bledne. Tu treba spozornieť a vyhľadať lekára. U neliečených pacientov toto začervenanie zmizne po 3–4 týždňoch, po nasadení liečby antibiotikami už v priebehu niekoľkých dní. Ak sa však bakteriálna infekcia neodhalí, po niekoľkých mesiacoch, ba i rokoch, dochádza k ťažkým ochoreniam nervov a kĺbov. Pri diagnostike sa využíva odber krvi na protilátky.

Kliešťová encefalitída sa častejšie vyskytuje v ohniskách, čiže v závislosti od regiónu, čo pre boreliózu až tak neplatí. Vírusmi sa možno nakaziť dokonca aj pri konzumácii nepasterizovaného kozieho, kravského i ovčieho mlieka a výrobkov z nich. Na druhej strane – proti encefalitíde prenášanej kliešťami existuje očkovanie. Ak sa vykoná správne, predstavuje veľmi spoľahlivú ochranu (očkovanie sa skladá z troch dávok podľa príslušnej schémy, na obnovenie účinkov očkovania potom stačí každé tri roky podať už iba jednu dávku). O vhodnosti vakcinácie sa treba informovať u svojho praktického alebo detského lekára.
Čas od nákazy po objavenie sa prvých príznakov je priemerne 7–14 dní. Toto vírusové ochorenie prebieha obyčajne vo dvoch vlnách. Prvá vyzerá ako ľahká chrípka, vrátane nechutenstva i črevných ťažkostí, ktorej priebeh sa po 3–4 dňoch zmierni a nastáva bezpríznaková fáza, ktorá môže trvať až 20 dní. Potom však prudko nastúpi druhá podstatná fáza choroby - vysoká teplota, úporné bolesti hlavy, vracanie, svetloplachosť, stuhnutie šije a ďalšie príznaky charakteristické pre postihnutie centrálneho nervového systému. Jednou z najzávažnejších komplikácií je zápalové infekčné ochorenie blanitých obalov mozgu. Môže mať trvalé následky ako obrna, chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrácie, výnimočne sa môže skončiť aj smrťou.

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 22 apríl 2016 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001