Uverejnené: 30.4.2016
Redaktorka: Katarína Gécziová
Päťdesiate výročie vzniku prvého posteľového anestéziologického oddelenia v Československu si pripomenuli lekári.
K anestézii, ako ju poznáme dnes, viedla dlhá cesta. V minulosti sa na znecitlivenie používal alkohol a rastlinné extrakty. Po prvý raz anestéziu podaním éteru prezentovali pred 170 rokmi v Bostone pri zubárskom výkone. Anestézia našla svoje využitie počas 2. svetovej vojny a v povojnovom období. Éter a chloroform podávali pacientom najprv sestry a ošetrovatelia.
Z urológa anestéziológ
"Spočiatku sa realizovali iba menšie operačné zákroky ako operácie slepého čreva a prietrží či chirurgické ošetrenia poranení," vysvetlil prednosta I. kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny Univerzitnej nemocnice L. Pasteura a UPJŠ LF v Košiciach Jozef Firment. Potom, ako sa na Slovensku po prvý raz zaviedla pacientovi do dýchacích ciest rúrka, nastal v zdravotníctve posun. Anestéziologické výkony začali robiť lekári. Z chirurgov sa vyčleňovali odborníci, ktorí sa orientovali na podávanie anestézií. V košickej fakultnej nemocnici sa z urológa ústavným anestéziológom stal doktor Rudolf Klima. Bol aj prvým prednostom samostatného anestéziologického oddelenia v Košiciach. Písal sa 1. február 1966.
Do Košíc pricestoval syn
Vzorom pre vznik oddelenia boli zahraničné pracoviská. "Prínosom oddelenia bolo sústredenie pacientov vyžadujúcich monitorovanie dôležitých životných funkcií po podaní anestézie kvôli operačným zákrokom alebo pri iných ťažkých stavoch," vymenúva jeden z mnohých pozitív docent Firment. O dvadsať rokov neskôr sa z oddelenia vytvorila klinika, ktorá do dnešných dní zabezpečuje aj výučbu medikov. "Anestéziologické techniky pokročili natoľko, že pokiaľ nie je bezprostredne ohrozený život, dá sa s nadhľadom povedať, že uspatie by malo byť pre pacienta akýmsi kultúrnym zážitkom," konštatuje docent Firment.
Do Košíc pri príležitosti 50. výročia pricestoval z USA Klimov syn, ktorý je tiež anestéziológ.
Foto:
Profesor Klima Odfotený na operačnej sále.
|