I. klinika anestéziológie a intenzívnej medicíny UNLP a LF UPJŠ zorganizovala v spolupráci
s Ústavom anatómie LF UPJŠ v Košiciach v dňoch 13.-14. septembra 2016
10. košický kurz regionálnej anestézie.
Hlavnou témou edukačného kurzu boli nervové bloky horných a dolných končatín a umŕtvenie trupu pomocou regionálnych anestéziologických techník, teda bez použitia anestézie celkovej.

Foto: doc. MUDr. Jozef Firment, PhD.
„Umŕtvenie končatín alebo trupu prostredníctvom periférnych nervových blokov predstavuje pomerne bezpečné techniky umŕtvenia, avšak sú zároveň veľmi náročné na znalosť anatómie. Na tomto praktickom kurze si preto anestéziológovia, ktorými sú zvyčajne vždy noví lekári, cvičia techniky správneho vpichu ihly a ozrejmujú si, cez aké tkanivá k príslušným nervom preniknú. Poznatky, ktoré na workshope získajú, potom v praxi uplatňujú hlavne pri operačných zákrokoch na končatinách,“ vysvetľuje doc. MUDr. Jozef Firment, PhD., prednosta I. kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny. Podľa neho je ťažiskovou technikou pri lokalizácii správnych štruktúr pre podanie lokálnej anestézie zobrazovanie pomocou ultrazvuku a elektrostimulácie, ktoré pomáhajú presne a bezbolestne lokalizovať príslušné nervy, čím sa docieli presnejšie podávanie anestetík, ich rýchlejší účinok
a použitie menších dávok liekov, čo znamená aj menšie zaťaženie pre organizmus pacienta.

Účastníci podujatia si zdokonaľovali svoje zručnosti a vedomosti na figurantkách, ale najmä
na kadáveroch za účasti skúsených lektorov zo Slovenska, Írska, Rakúska i Česka. „Som rada,
že vedúcim odborným lektorom podujatia je stabilne náš bývalý kolega MUDr. Peter Merjavý, PhD., EDRA, CETC. Verím, že poznatky z tohto dvojdňového odborného podujatia uplatnia účastníci kurzu vo svojej každodennej anestéziologickej praxi na operačných sálach. Nakoľko záujem o tento kurz
je zo strany anestéziológov stále vysoký, plánujeme v jeho organizovaní i naďalej pokračovať,“ povedala MUDr. Jana Šimonová, MPH, primárka I. kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny.
Tradičné a úspešné odborné podujatie, zamerané na ďalšie vzdelávanie anestéziológov, z roka na rok navštevuje čoraz viac lekárov nielen z celého Slovenska, ale už aj zo zahraničia.
|