Dnes je štvrtok 2. júla 2020. Sviatok má Berta zajtra má sviatok Miloslav .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania
Koronavírus

    


Domovská stránka arrow web arrow Udialo sa... arrow UNLP Košice sa pýši novým pamätníkom
UNLP Košice sa pýši novým pamätníkom Formátovať pre tlač

01 jún 2017    

Nová pamätná tabuľa patrí doc. PhDr. Jozef Liška, CSc., ktorý roky pôsobil v odbore lingvistiky a logopédie. Jej odhalenie bolo súčasťou Medzinárodnej konferencie logopédov za prítomnosti rodinných príslušníkov slávneho odborníka.

Image 
Foto: Dionýz Kiss

Keďže od jeho narodenia uplynulo už 100 rokov, sekcia klinickej logopédie Slovenskej spoločnosti pre otorinolaryngológiu  a chirurgiu hlavy a krku pri SLS spolu s Katedrou špeciálnej pedagogiky a logopédie Univerzity  Hradec Králové a Univerzitou  Zielona Góra , Pedagogickou fakultou Prešovskej univerzity v Prešove  a občianskym združením „Budú hovoriť lepšie“ za koordinácie Logopetko s.r.o. pod záštitou Primátora mesta Košice MUDr. Richarda Rašiho, PhD. MPH usporiadali v Košiciach už spomínanú Medzinárodnú konferenciu.  Tá bola výnimočná aj tým, že sa jej zúčastnila manželka         doc. Lišku, tiež logopedička  a syn Daniel Liška ako aj pacient, ktorého mal v terapii sám  doc. Liška. Pamätná tabuľa je nainštalovaná na pavilóne V, kde doc. Liška pôsobil, ako poďakovanie klinických logopédov SR a ČR .

Image 
Foto: Dionýz Kiss

Kto bol doc. PhDr. Jozef Liška, CSc.?

Žil v rokoch 1917 – 1982 a bol rodákom z obce Trebejov. Je veľmi významnou osobnosťou odboru lingvistika a logopédia, ktorá priamo a dlhodobo ovplyvňovala vývoj predovšetkým v odbore logopédia v celom vtedajšom Československu. Mal nezastupiteľný podiel na systéme rozvoja logopedickej starostlivosti na Slovensku už od 50. rokov minulého storočia, na vzniku Českej logopedickej spoločnosti a neskôr aj Slovenskej logopedickej spoločnosti, ktorú založil v roku 1971 a zároveň sa stal jej predsedom. „Jozef Liška bol výnimočným typom odborníka pre celoživotné prepájanie činnosti vedeckého pracovníka Slovenskej akadémie vied v oblasti fonetiky a praktickej činnosti logopedického pracovníka. Nezanedbateľné sú jeho organizačné schopnosti a trvalá spolupráca s českými odborníkmi v oblasti logopédie, jazykovedy a medicíny, ktorá sa odzrkadľuje vo výnimočne plodnej publikačnej činnosti. Súčasný vývoj oborov špeciálnej pedagogiky a logopédie ako takých len podtrhuje správnosť a naliehavosť ním nastolených otázok a navrhovaných prístupov k rozvoju starostlivosti o osoby s poruchami rečovej komunikácie,“ uviedla členka realizačného tímu, Zuzana Moškurjáková. Ako ďalej uviedla, pochopenie  významu jeho osobnosti je dôležité  pre smerovanie vývoja odboru logopédie na území obidvoch štátov.

Image 
Foto: Dionýz Kiss

Image 
Foto: Dionýz Kiss

Image 
Foto: Dionýz Kiss 
 

 

Pridal: Mgr. Ivana Vaněková    
Naposledy zmenené ( 19 jún 2017 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001