Dnes je utorok 29. septembra 2020. Sviatok má Michal/Michaela zajtra má sviatok Jarolím .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Koronavírus

    


Domovská stránka
Choré bábätká v inkubátoroch strážia háčkované chobotničky Formátovať pre tlač

05 marec 2018    

Univerzitná nemocnica L. Pasterura prijala netradičný dar. Sú ním uháčkované chobotnice od desiatok dobrovoľníkov z celého Slovenska, ktorí sa zapojili do benefičného háčkovania organizovaného Výmenníkmi z K13 – Košických kultúrnych centier. Desiatky hračiek bábätkám na Neonatologickom oddelení na Rastislavovej 43 osobne odovzdali zástupcovia organizátorov z Výmenníkov ako aj iniciátorka benefície, Silvia Lukačínová.
Image
Foto: Dionýz Kiss

Výmenníky z K13 organizovali hromadné a verejné háčkovanie chobotničiek pre predčasne narodené a choré bábätká ešte koncom januára. Počas 5 hodín sa uháčkovalo 123 chobotničiek a spoločne s dobrovoľníkmi z rôznych kútov Slovenska, ktorí háčkovali doma a zaslali svoje diela organizátorom, sa podarilo vyzbierať viac než 150 chobotničiek, ktoré poputovali na 3 košické neonatológie.

Image
Foto: Dionýz Kis

Benefícia vyvolala tak veľký záujem verejnosti, aký sme nečakali. Sme veľmi vďační a radi by sme v tejto aktivite pokračovali. Výzvu, aby ľudia chobotničky háčkovali doma a poslali nám ich, nechávame otvorenú aj naďalej. Budeme radi, ak nám ich budú naďalej posielať. My ich následne doručíme na tie správne miesta, kde je ich najviac treba,“ hovorí Silvia Lukačínová, autorka nápadu, inštruktorka háčkovania a lektora tvorivých workshopov.

Image
Foto: Dionýz Kis

Predčasne narodeným deťom evokujú háčkované chobotnice pupočnú šnúru a rozptyľujú ich, aby neťahali za hadičky a hrali sa s chápadlami. „Sme veľmi radi, že sme sa stali súčasťou tohto projektu. Chobotničky u nás na oddeleniach určite pomôžu mnohým detičkám, aby sa cítili bezpečne a boli pokojnejšie. V našej nemocnici sa ročne narodí asi 3000 detí a z toho sa približne 200 narodí predčasne. Preto si ručne vyrobené chobotničky u nás určite nájdu svoje uplatnenie,“ dodáva primárka Neonatologického oddelenia UNLP Košice, MUDr. Iveta Kostelníková. 

Image
Foto: Dionýz Kis

V Dánsku, krajine pôvodu, odsledovali vplyv  na predčasne narodené deti, a to pravidelnejší srdečný tep, lepšie dýchanie, väčšiu hladinu kyslíka v krvi. Chobotničky musia spĺňať niekoľko prísnych kritérií. Musia byť uháčkované zo 100 %-nej bavlny, ktorá sa dá dokonale dezinfikovať. Ako náplň sa musí použiť duté vlákno a hračka nesmie obsahovať žiadne plastové, látkové ani iné ako bavlnené súčasti. Každé bábätko, ktoré takúto chobotničku dostane, si ju môže ponechať a zobrať si ju domov.

Pridal: Mgr. Ivana Vaněková    
Naposledy zmenené ( 27 apríl 2018 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001