COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je pondelok 19. apríla 2021. Sviatok má Jela zajtra má sviatok Marcel .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Udialo sa... arrow Máme za sebou úspešnú Mikulášsku kvapku krvi
Máme za sebou úspešnú Mikulášsku kvapku krvi Formátovať pre tlač

06 december 2019    

Univerzitná nemocnica L. Pasteura včera v spolupráci s Národnou transfúznou službou Košice zorganizovala Mikulášsku kvapku krvi s poradovým číslom 7.  

Image
Foto: Dionýz Kiss

Krv včera prišlo darovať spolu 96 osôb, z toho 75 mužov a 21 žien. Do odberového kresla sa nakoniec pre rôzne dôvody nedostalo 14 ľudí. Prvýkrát „pustilo žilou" 7 darcov. Túto akciu prišli už po druhýkrát podporiť  aj košickí hádzanári z tímu Košice Crows.

Ôsmy odber absolvoval generálny riaditeľ UNLP Košice MUDr. Milan Maďar, MPH: „Človeka to stojí naozaj málo a ten dobrý pocit je naozaj príjemný. Som veľmi rád, že mladí športovci podporili našu akciu a osobne som rád, že sú to práve hádzanári. V minulosti som hádzanú sám vrcholovo hrával a dodnes chodím sledovať zápasy Crows."

Image
Foto: Dionýz Kiss

Hádzanári každému darcovi darovali lístok na ich najbližší zápas, ktorí odohrajú v sobotu. "Každému z nás je jasné, že krv predstavuje najdôležitejšiu tekutinu a takúto akciu preto podporujeme s radosťou. Boli by sme veľmi radi, ak by sa k nám postupne pridávala aj široká verejnosť. Tento rok sme vymysleli špeciálny darček pre každého darcu, a to vstupenku  na sobotňajší duel proti Šali," uviedol prezident klubu Filip Fabišík.

Image
Foto: Dionýz Kiss  

Krv môže prísť darovať každý zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov, pravidelný darca do 65 rokov. Na začiatku vypíše dotazník, v ktorom uvádza informácie o svojom zdravotnom stave. „Štandardne pri pravidelných darcoch berieme 450 mililitrov krvi, pri prvodarcoch je to trošku menej, teda 430 mililitrov. Na odber sa však nedostanú úplne všetci tí, ktorí prišli krv darovať, niektorých darcov musíme z rôznych dôvodov vyradiť. Najčastejšie je to nízka hladina hemoglobínu, prejavy zápalovej reakcie v rámci krvného obrazu a často vyradzujeme aj pre užívanie niektorých liekov či po cestovaní do exotických krajín," uviedol Marek Andrejkovič, lekár  z NTS Košice.

Image
Foto: Dionýz Kiss

„Najkrajší mikulášsky darček je práve táto kvapka krvi, pretože každá kvapka je vzácna a nikdy nevieme, kedy takúto pomoc budeme potrebovať my," uviedla primárka NTS Košice, MUDr. Jitka Mačalová.

Image
Foto: Dionýz Kiss

Podporiť akciu prišiel aj darca Lukáš: „Snažím sa aspoň takto pomôcť ľuďom, ktorí to potrebujú. Mám vzácnu krvnú skupinu a preto si myslím, že je to veľmi užitočné."   

Každý darca dostal okrem darov od NTS a lístka na hádzanú aj darček od Všeobecnej zdravotnej poisťovne v podobe rôznych zdravých produktov.

Všetkým darcom zo srdca ďakujeme!!!

Image
Foto: Dionýz Kiss

Image
Foto: Dionýz Kiss

Image
Foto: Dionýz Kiss

Image
Foto: Dionýz Kiss

Image
Foto: Dionýz Kiss

Image
Foto: Dionýz Kiss


Foto: Dionýz Kiss

Pridal: Mgr. Ivana Vaněková    
Naposledy zmenené ( 04 február 2020 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001