COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je utorok 26. januára 2021. Sviatok má Tamara zajtra má sviatok Bohuš .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow Prvé závery auditu v UNLP odhalili niekoľko miliónové pochybenia a straty
Prvé závery auditu v UNLP odhalili niekoľko miliónové pochybenia a straty Formátovať pre tlač

07 október 2020    

Predchádzajúce vedenie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice vážne riskovalo, že druhá najväčšia nemocnica v krajine nedokáže naďalej poskytovať  adekvátnu zdravotnú starostlivosť. Tieto zistenia odhalili prvé výsledky auditov a analýzy stavu nemocnice za posledných 5 rokov. „Pokiaľ by sme neboli od začiatku nastavili tvrdé opatrenia, nemocnica by momentálne mala vážny problém,“ uviedol generálny riaditeľ Vladimír Grešš.

Dlh UNLP Košice voči štátu - 90 mil. € (po opakovaných oddlženiach zo strany štátu)
Investičný dlh na zastaraných a roky neobnovovaných objektoch (facility manažment) - 160 mil. €

S  dvoma výkonnými riaditeľmi a s podporou novovytvoreného tímu krízového manažmentu začal viesť najväčšiu nemocnicu na východe SR od polovica mája tohto roka. „Veľké škody pre nemocnicu, ktoré ešte vyčísľujeme, vznikli z takmer úplnej ignorancie verejného obstarávania a nakupovania zdravotníckeho materiálu mimo pravidiel efektívnosti. V kombinácii s mimoriadne vážnou a pretrvávajúcou krízou spôsobenou pandémiou koronavírusu, mohlo mať takéto šafárenie skutočne vážny dopad na fungovanie nemocnice v tomto období. Za to, že sa tak nestalo, patrí veľká vďaka  obetavosti zamestnancov, ktorí aj v sťažených ekonomických podmienkach poskytujú zdravotnú starostlivosť na špičkovej úrovni. A ľuďom z nového tímu, ktorí dokázali situáciu mimoriadne rýchlo riešiť,“  dodal Vladimír Grešš. 

ZÁKLADNÉ VÝSLEDKY AUDITU  
• nezaúčtovanie nákladových položiek skreslilo hospodárske  výsledky za minulý rok  o 8 mil. €      
70% nákupu tovarov a služieb sa realizovalo bez verejného obstarávania 
• kontrola vo vzťahu k zdravotným poisťovniam identifikovala významné nedostatky DRG vykazovania -  finálna hodnota opráv bude vyčíslená po ukončení reklamácie  – ide o viac než 500 tisíc  € 
• o ďalší 1 mil. € prišla nemocnica kvôli nedostatočnému kontrolingu – stratové výkony sa realizovali v UNLP Košice, ale hospitalizácia pacienta bola realizovaná v iných nemocniciach 
• bývalé vedenie nevyvinulo dostatočné úsilie zriadiť vlastnú lekáreň – v súlade s príkazom ministra zdravotníctva č. 3/2016. Za tri roky, kedy nebola zriadená, prišla nemocnica o viac než 3 mil. € 
extrémne poddimenzovaný zdravotnícky personál – k máju chýbalo v UNLP Košice viac než 350 lekárov, sestier a ostatných zdravotníckych pracovníkov. 

VÁŽNE ZLYHANIA PRI NÁKUPE ŠPECIÁLNEHO ZDRAVOTNÍCKEHO MATERIÁLU 
• pri nákupe špeciálneho zdravotníckeho materiálu sa verejné obstarávanie prakticky nerealizovalo 
• preferovaný bol jeden dodávateľ  - MEDICAL GROUP SK, a.s. (v objeme 2,1 mil. €) 

„Situácia s verejným obstarávaním, ktorú sme tu našli, je ešte horšia, ako ju popisujú zistenia Transparency International Slovensko z rokov 2009 – 2015. Na webovej stránke UNLP Košice nájdete posledné verejné obstarávanie z roku 2013. Povinnosťou každej štátnej príspevkovej organizácie, akou je aj nemocnica, je zverejňovať informácie o verejnom obstarávaní aj na webovom sídle spoločnosti,“ konštatuje Grešš. 
Na mnohé prešľapy roky upozorňovali aj investigatívni novinári, napokon ako je známe, niektoré verejné obstarávania z minulosti sú stále predmetom činnosti orgánov činných v trestnom konaní. „Robíme všetko preto, aby sme sa s týmto nechceným dedičstvom čo najskôr vysporiadali. Zároveň však musíme všetko riešiť v súlade so zákonom,“ dodáva Grešš.  

V. GREŠŠ: DOKÁŽEME ROČNE USPORIŤ AŽ  10 MILIÓNOV EUR             
Vďaka krízovému riadeniu sa však začali výsledky auditu okamžite riešiť. „Napriek mimoriadne náročnej situácii sa medziročne náš  hospodársky výsledok za obdobie jún – júl zlepšil o 2,3 mil. €. Nový tím identifikoval v  hospodárení UNLP Košice možné úspory v hodnote 10 mil. € ročne. 
Bude to pozitívny efekt novozavedeného projektového riadenia. Racionalizačné opatrenia sa nedotknú poskytovanej zdravotnej starostlivosti, naopak.  Prioritou je zabezpečiť kvalitné podmienky pre zdravotnícky personál, aby mohol poskytovať bezpečnú a kvalitnú zdravotnú starostlivosť všetkým pacientom,“ hovorí Grešš.  

V zložitom období UNLP Košice prijala 166 zdravotníckych pracovníkov (lekárov, sestier a ďalší potrebný zdravotnícky personál).  Generálny riaditeľ si stojí aj za personálnymi zmenami v administratívnom prostredí nemocnice. „Verejné obstarávanie sme našli de facto v rozklade. Nákupy sa realizovali bez prieskumu trhu. Bez nového tímu, externých profesionálov, odborníkov s príslušnou kvalifikáciou by sme nové zmeny v tak krátkom čase nedokázali zaviesť. Verejné obstarávanie budeme riešiť výlučne v súlade s platnými zákonmi  a nariadeniami,“ hovorí Grešš. Rovnaké posilnenie potrebovali aj ďalšie ekonomické, právne či personálne služby. Platí to aj pre facility management, IT, investičné a strategické plánovanie. 

NOVÁ LEKÁREŇ NA STRATEGICKOM MIESTE 
UNLP Košice pripravuje aj priestory na zriadenie ďalšej nemocničnej lekárne. Pribudne na  strategickom mieste na Rastislavovej ulici č. 43 bez zbytočných odkladov. Od jesene minulého roka má UNLP Košice zriadenú nemocničnú lekáreň aj v areáli na Tr. SNP 1. 

BEZPROBLÉMOVÁ A RÝCHLA ZDRAVOTNÁ STAROSTLIVOSŤ O PACIENTOV - PRIORITA
NA COVID-19 SME PRIPRAVENÍ
www.unlp.sk. UNLP Košice je podľa člena pandemickej komisie prof. MUDr. Pavla Jarčušku, PhD., prednostu Kliniky infektológie a cestovnej medicíny UNLP Košice jednou z najlepšie pripravených nemocníc na Slovensku v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19. Ako predseda konzília epidemiológov, infektológov a verejných zdravotníkov SR má veľmi dobre zmapovanú pripravenosť jednotlivých  zdravotníckych zariadení na Slovensku. „Riešiť pripravenosť nemocnice na druhú vlnu koronakrízy  a zhoršujúcu sa aktuálnu situáciu, bolo  pre nás top prioritou posledných mesiacov,“ uzavrel V. Grešš.

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 23 november 2020 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001