COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je pondelok 19. apríla 2021. Sviatok má Jela zajtra má sviatok Marcel .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow web arrow Tlačové správy arrow Košické nemocnice sa spájajú. Chceme sa postarať o všetkých pacientov.
Košické nemocnice sa spájajú. Chceme sa postarať o všetkých pacientov. Formátovať pre tlač

07 október 2020    

Situácia v košickom kraji okolo ochorenia COVID-19 sa zhoršuje. Univerzitná  nemocnica 
L. Pasteura v Košiciach preto iniciovala stretnutie zástupcov všetkých košických nemocníc.  „Chceme, aby sme spolu dokázali poskytovať bezpečnú zdravotnú starostlivosť pre všetkých pacientov z nášho mesta a kraja,“ uviedol generálny riaditeľ UNLP Košice Vladimír Grešš.
 

Na stretnutí, ktoré sa uskutočnilo na pôde UNLP Košice, sa diskutovalo o aktuálnej situácii v jednotlivých zariadeniach, ako aj o formách spolupráce. Vladimír Grešš zdôraznil potrebu spoločnej komunikácie nemocníc vzhľadom na zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu: „UNLP Košice je koncovou nemocnicou pre celý región, chceme preto zabezpečiť plnohodnotnú zdravotnú starostlivosť pre pacientov nie len s ochorením COVID- 19, ale aj pre ostatných. Preto chceme zriadiť horúcu linku medzi všetkými košickými nemocnicami, aby sme si vedeli navzájom pomáhať.“

Na stretnutí sa zúčastnili zástupcovia Detskej fakultnej nemocnice, Východoslovenského onkologického ústavu, Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb, Nemocnice Agel Košice-Šaca, aj Nemocnice sv. Michala - pracoviska v Košiciach. Zástupcovia nemocníc sa zhodli na  potrebe nájsť karanténne miesto pre suspektných (podozrivých) zamestnancov nemocníc, kde by čakali na výsledky testov, izolovaní od svojich rodín.

Antigénové testy nemocniciam pomôžu

V UNLP Košice využíva antigénové testy prioritne Klinika infektológie a cestovnej medicíny. Najneskôr začiatkom budúceho týždňa nemocnica očakáva zásobu niekoľko tisíc kusov týchto testov, pomáhajú rýchlo triediť pacientov.

Antigénové testy sa používajú na testovanie pacientov pri prijatí do nemocnice. „Sú  určené na priamy dôkaz antigénu vírusu SARS COV 2, nie na testovanie protilátok. Robia sa výterom z nosohltanu za použitia osobných ochranných pracovných prostriedkov. Následne je výter daný do drobnej skúmavky, potom sa kvapne roztok na latexovú doštičku. Výsledok je známy do 15-tich minút,“ vysvetlil prof. MUDr. Pavol Jarčuška, PhD., prednosta Kliniky
infektológie a cestovnej medicíny UNLP Košice a LF UPJŠ, ktorý je zároveň členom konzília epidemiológov, infektológov a verejných zdravotníkov SR.

„Nemocnice očakávajú do konca týždňa dvojnásobný nárast pacientov nakazených koronavírusom, pričom rapídne rastie počet infikovaných nad 65 rokov,“ informoval zástupcov košických nemocníc prof. Jarčuška. „Na kliniku často privezú aj pacientov z lokálnych nemocníc bez potrebnej indikácie, čo zdržiava pri práci s potvrdenými, či suspektnými pacientmi. Čaká nás, verím, zmena k lepšiemu, pretože vláda SR minulý týždeň obstarala 500 000 antigénových testov, mali by stačiť na mesiac,“ oznámil prof. Jarčuška.

Presnosť antigénových testov na úrovni 97%

„Najpresnejšie sú v období vysokej infekčnosti pacienta, čiže ich výhodou je, že odhalia pacientov, ktorí môžu preniesť infekciu. V našej nemocnici plánujeme na antigénové testovanie vytvoriť odberové tímy, do ktorých by sme zaradili aj študentov 5. a 6. ročníka Lekárskej fakulty UPJŠ, samozrejme pod dohľadom skúseného lekára.“ doplnil profesor Jarčuška.

V UNLP Košice je dočasne na nevyhnutný čas zastavená plánovaná operatíva, všetci akútni pacienti dostanú  adekvátnu zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu.


Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 23 november 2020 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001