COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je pondelok 19. apríla 2021. Sviatok má Jela zajtra má sviatok Marcel .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow V UNLP Košice pomáha pri dekontaminácii priestorov dezinfekčný robot
V UNLP Košice pomáha pri dekontaminácii priestorov dezinfekčný robot Formátovať pre tlač

04 december 2020    

Mimoriadna doba priniesla mimoriadne okolnosti. Pandémia COVID -19 si vyžiadala adaptáciu nemocnice na príchod desiatok pacientov s týmto ochorením v mnohých smeroch. Dezinfikovať rýchlejšie a efektívnejšie už môžeme aj vďaka dezinfekčnému robotu UVD Robots, ktorý nám venovala poisťovňa Generali.   

Image

„Každý chorý pacient so sebou do nemocnice prinesie množstvo choroboplodných zárodkov. Tie musíme znižovať na čo najnižšiu úroveň, aby sme neohrozovali personál ani iných pacientov. Tento dezinfekčný robot veľmi osožnou pomôckou, pretože tieto choroboplodné zárodky ničí veľmi efektívne," uviedol výkonný riaditeľ nemocnice MUDr. Peter Kizek.  

Svoje využitie nájde v rôznych priestoroch nemocnice, momentálne prioritne v zónach, kde sa pohybujú COVID-19 pozitívni pacienti a na operačných sálach. Robot sa pohybuje samostatne podľa uloženej digitálnej mapy, v ktorej má označené body, na ktorých sa zastaví a realizuje dezinfekčné úkony. Pohybuje sa bez zásahu človeka a po dokončení  úloh sa vráti do svojej nabíjacej stanice. Z bezpečnostných dôvodov pracuje len v priestoroch, kde sa nenachádzajú ľudia. Ak by do ožarovanej oblasti vstúpila osoba, prostredníctvom senzorov detekuje pohyb a vypne zdroj UV žiarenia.  

 

Robot sa momentálne využíva na Klinike úrazovej chirurgie, viac vysvetlí vedúca sestra pracoviska, PhDr. Alena Kellnerová: „V praxi to v minulosti fungovalo tak, že napríklad na operačnej sále sa po operačnom výkone urobila mechanická očista priestoru, následne povrchová dezinfekcia a využívali sa aj germicídne žiariče. Tento robot sa používa ako nadstavba. Prínos v ňom vidíme aj v tom, že sa zníži počet nozokomiálnych (nemocničných) nákaz. Dezinfekčný robot sa aktuálne využíva najmä na covid ambulanciách, na CT pracovisku a v ostatných červených koridoroch, ktorými prechádzajú pozitívni pacienti."

Image

Dekontaminácia priestoru je teda vďaka tomuto robotu výrazne rýchlejšia a efektívnejšia, keďže k dezinfekcii používa intenzívne krátkovlnné ultrafialové svetlo, ktoré ničí až 99,99 % choroboplodných zárodkov baktérií a vírusov aj vrátane SARS-CoV-2. 

Napríklad operačnú sálu robot vydezinfikuje približne 5x rýchlejšie, ako personál. Navyše je vylúčené, aby robot niektorú časť miestnosti vynechal alebo na ňu zabudol. Nemocnice tak za normálnych okolností môžu plánovať a realizovať viac operačných výkonov," uzatvára Nodir Rahmonov zo spoločnosti Reamedix, ktorá zastupuje výrobcu dezinfekčných robotov na slovenskom trhu.  

Od vypuknutia pandémie ochorenia COVID-19 bolo v UNLP Košice hospitalizovaných už vyše 380 pozitívnych pacientov. Aktuálne je hospitalizovaných 88 osôb, z toho siedmi potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu.   

Pridal: Mgr. Ivana Vaněková    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001