COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je pondelok 19. apríla 2021. Sviatok má Jela zajtra má sviatok Marcel .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Udialo sa... arrow Britskou mutáciou je nakazených 90% našich pacientov s Covid-19
Britskou mutáciou je nakazených 90% našich pacientov s Covid-19 Formátovať pre tlač

05 február 2021    

"Univerzitná nemocnica L. Pasteura je momentálne na hrane svojich kapacitných možností,“ informoval na tlačovej besede u primátora Košíc Jaroslava Polačeka výkonný riaditeľ nemocnice pre liečebno-preventívnu starostlivosť Martin Paulo: „Situácia sa začala zhoršovať pred Vianocami. V januári u nás zomrelo na nový koronavírus 207 ľudí, čo je dvojnásobok oproti decembru minulého roka.“ S náporom nových pacientov našej nemocnici pomáhajú okolité nemocnice na východnom Slovensku, najmä prešovská fakultná nemocnica, ktorá za týždeň prevzala 58 našich pacientov vo vážnom stave.

Image

Infektológ Jarčuška: „Bez doterajších testovaní by košická nemocnica už dávno padla“
Podľa infektológa a člena Permanentného krízového štábu SR Pavla Jarčušku zvyšuje britská mutácia úmrtnosť o 36% a je o 70% nákazlivejšia. Prejavuje sa horším priebehom ochorenia a zvýšenou úmrtnosťou nielen u starších ľudí. V Košiciach je podiel novej mutácie jeden z najvyšších na Slovensku.
„Aktuálne máme najhoršie čísla v Európe a dokonca podiel tejto varianty je tu ešte vyšší ako vo Veľkej Británii. Čaká nás neľahké obdobie, no vakcíny sú dostatočne účinné. Máme tu frflošov a hundrošov, ktorí hovoria, že pán primátor urobil v Košiciach už štyri testovania a nezlepšuje sa to. Ak by tie testovania neboli, nemocnica v Košiciach by dávno padla a nemali by sme kde dávať pacientov,“ skonštatoval prof. Jarčuška.   
Počas aktuálneho 5. tohtoročného kola testovania, ktoré sa v Košiciach plánuje nasledujúci víkend chcú získať poznatky na to, aby mohli určiť, aký bude ďalší vývoj v nemocniciach počas februára.
„S pánom primátorom sme sa dohodli, že v rámci plošného testovania prešetríme všetky pozitívne vzorky aj PCR testami a budeme chcieť detekovať aj britskú mutáciu,“ oznámil Jarčuška.

Výkonný riaditeľ UNLP Paulo má veľké obavy z budúcnosti
V nemocnici je reprofilizovaných 343 lôžok a 28 pacientom vieme poskytnúť aj umelú pľúcnu ventiláciu. Naše lôžka sú momentálne zaplnené na 90% a ostávajú nám už len 4 neobsadené pľúcne ventilácie.
„Denný nárast počtu pacientov je zhruba rovnaký, keď prijímame cca 30 pacientov, časť musíme posúvať do iných nemocníc na východe Slovenska. Aj napriek veľmi dobrej spolupráci sa aj ich lôžka sa postupne plnia a nedokážu prevziať toľko našich pacientov ako v predchádzajúcich dňoch. Je dobré, že sa v Košiciach opäť spúšťa testovanie. Kvôli britskej mutácii koronavírusu sa dosť obávame, čo tu bude v nasledujúcich dňoch,“ uviedol Paulo.

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 08 február 2021 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001