COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je piatok 23. októbra 2020. Sviatok má Alojzia zajtra má sviatok Kvetoslava .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow Implantácia sánkovo-spánkových kĺbov pacientke po závažnom termickom úraze
Implantácia sánkovo-spánkových kĺbov pacientke po závažnom termickom úraze Formátovať pre tlač

30 október 2007    

30. októbra 2007 sa uskutočnila na riaditeľstve FN L. Pasteura Košice tlačová konferencia, na ktorej boli prezentované informácie týkajúce sa jedinečnej operácie. V júni tohto roka ju na Klinike stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie podstúpila pacientka, u ktorej sa po ťažkom termickom úraze v detskom veku vytvorilo úplne znehybnenie sánky, takzvaná ankylóza. Mladej žene boli implantované umelé sánkovo-spánkové kĺby, ktoré jej umožnili po rokoch otvoriť ústa, prijímať tuhú stravu a normálne hovoriť.

Image

Foto: Dionýz Kiss

 

„Pri termickom poranení tváre v detskom veku došlo u pacientky k poškodeniu aj väzivového (ligamentózneho) aparátu, čo zabránilo otváraniu úst. V dôsledku zápalu sa nevyvíjali správne kosti a vznikla takzvaná ankylóza na spánkovo-sánkovom kĺbe. Sánka zrástla so spánkovou kosťou a lebečnou bázou a táto ťažká anomália znemožnila otváranie úst. Sánka pacientky je tiež  veľmi málo vyvinutá, pretože zaostávala v raste (je asi o 4,5 centimetrov kratšia, než by mala byť) a veľmi malá je aj pacientkina brada, čím u nej vznikol takzvaný ‚vtáči’ profil,“ informoval prednosta Kliniky stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie FN L. Pasteura Košice a LF UPJŠ prof. MUDr. Andrej Jenča, CSc.

Pacientke bola ešte ako dieťaťu na tomto pracovisku urobená osteoplastika s titánovou platničkou a rekonštrukcia kĺbového výbežku. Pracovníci Kliniky stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie ju tiež ošetrovali pri stomatologických problémoch a dentálnej hygiene, ktorú však bolo možné robiť len z vonkajšej strany zubov. Pre otvorenie úst a zlepšenie hybnosti sánky bol nevyhnutný ďalší operačný zákrok, ktorý sa mal uskutočniť po 16. roku života, no pacientka sa preň rozhodla až v dospelom veku. K implantácii oboch sánkovo-spánkových kĺbov došlo v júni tohto roka.

„Operácia trvala vyše osem hodín a museli sme pri nej najprv uvoľniť všetky mäkké tkanivá pohybujúce so sánkou a podkožie v okolí. Urobili sme celkovo štyri rezy – jeden pod ušami a jeden nad ušami na každej strane tváre. Nimi sa uvoľnili mäkké tkanivá a vznikol prístup k patologickému zrasteniu kostí. Následne sme vybrali pôvodné platničky pacientky  a implantovali umelý kĺb s kĺbovou jamkou a hlavicou, ktoré bolo potrebné zafixovať v správnej polohe,“ vysvelil prof. MUDr. Andrej Jenča, CSc., ktorý operačný zákrok realizoval a skúsenosti s podobnými typmi operácií mal zo zahraničných stáží. Asistoval mu MUDr. Ján Paška z Prahy, ktorý už sám prevádzal takýto typ operácie – u jednostrannej ankylózy.

Implantovanie oboch sánkovo-spánkových kĺbov pri ankylóze takéhoto rozsahu bolo jedinečnou operáciou - vôbec prvou svojho druhu na Slovensku. Tá našťastie prebehla bez komplikácií a aj hojenie prebiehalo štandardne.

Pacientka ležala po operácii na Klinike stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie niekoľko týždňov. Liečba obnášala užívanie antibiotík, analegetík a podporných liekov. V nemocnici začal aj nácvik na príjem normálnej potravy – prehĺtanie v zmenených podmienkach – a tiež nácvik reči pomocou otvorených úst. Následne prišla na rad rehabilitácia, ktorá potrvá ešte niekoľko mesiacov.

„Roztváranie úst sa uskutočňovalo najprv s pomocou inštrumentov, potom prstami pacientky a teraz už sama dokáže otvárať ústa na zhruba na tri centimetre. Učí sa správne rozprávať, k čomu by jej mali pomôcť logopedické cvičenia, no v budúcnosti ju čaká ešte niekoľko operácií. Ako prvé je potrebné natiahnuť sánku za pomoci špeciálnych rozťahovačov (osteodistraktorov), neskôr príde na rad plastika mäkkých tkanív tváre,“ konštatoval prof. MUDr. Andrej Jenča, CSc., ktorý je s výsledkom ojedinelého zákroku veľmi spokojný.

Pacientka bola hospitalizovaná na Klinike stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie 37 dní.

„Platba zdravotnej poisťovne za túto ukončenú hospitalizáciu predstavuje 16 100 Sk. Nakoľko len priame náklady, t.j. náklady na špeciálny zdravotný materiál a lieky, predstavovali sumu viac ako 820-tisíc Sk, požiadali sme začiatkom októbra listom príslušnú zdravotnú poisťovňu pacientky o úhradu tejto mimoriadne finančne náročnej liečby. Tú nám poisťovňa vopred schválila a uhradiť by ju mala v plnom rozsahu,“ konštatovala vedúca odboru kvality FN L. Pasteura Košice MUDr. Iveta Marinová, MPH.

---

Hostia tlačovej konferencie:

-   MUDr. Milan Maďar, námestník riaditeľa FN L. Pasteura Košice pre LPS

-   MUDr. Iveta Marinová, MPH., vedúca odboru kvality FN L. Pasteura Košice

-  Prof. MUDr. Andrej Jenča, CSc., prednosta Kliniky stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie

-   Emese Ivanova, pacientka

Image

Image

Image

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 30 október 2007 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001