COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je piatok 23. októbra 2020. Sviatok má Alojzia zajtra má sviatok Kvetoslava .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow Pracovníci Kliniky úrazovej chirurgie prišili pacientovi odtrhnutú ruku
Pracovníci Kliniky úrazovej chirurgie prišili pacientovi odtrhnutú ruku Formátovať pre tlač

14 november 2007    

Na Klinike úrazovej chirurgie FN L. Pasteura Košice je hospitalizovaný 37-ročný pacient, u ktorého došlo pred necelými dvoma týždňami k vážnemu pracovnému úrazu. Reťazový dopravník v bani spôsobil úplnú amputáciu pravej hornej končatiny v oblasti zápästia. Ruka bola prakticky odtrhnutá a vážne poškodená. Operačnému tímu sa ju však podarilo zachrániť spojením všetkých životne dôležitých štruktúr – kostí, šliach, nervov a ciev. Niektoré cievy bolo pritom na ruku potrebné preniesť z nohy, pretože tie na ruke boli vážne poškodené. 

„Replantačná operácia trvala zhruba desať hodín a bola úspešná. Stav pacienta je stabilizovaný a ruka je vitálna. S prstami sa už pokúšame hýbať, pacient sám to zatiaľ nedokáže. Jeho rehabilitácia potrvá celé mesiace a vzhľadom na deštrukčnosť poranenia možno predpokladať, že funkčnosť ruky bude aj po zrehabilitovaní čiastočne obmedzená,“ konštatoval MUDr. Rastislav Burda, ktorý pacienta operoval.

Pacient postúpil aj operáciu na prekrytie defektov mäkkých tkanív a v budúcnosti ho čakajú ešte ďalšie operačné zákroky. Lekári vedia, že sa podarí zachovať aspoň uchopovú schopnosť ruky a pacient by mal dokázať robiť aspoň základné úkony. Ako to bude s funkciou prstov, ukážu až nasledujúce mesiace.

Vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura Košice strávi zranený baník celkovo asi tri týždne, prepustený by mal byť v priebehu budúceho týždňa.

Podľa slov prednostu Kliniky úrazovej chirurgie Prof. MUDr. Miroslava Kitku, PhD., sa podobných rekonštrukčných operácií uskutoční na tomto pracovisku asi desať do roka. Ide o makrochirurgické replantácie, zatiaľ čo mikrochirurgické replantačné zákroky prevádzajú pracovníci Kliniky plastickej, rekonštrukčnej a estetickej chirurgie Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice.

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 14 november 2007 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001